Neden ASLA Ölü Bir Balinanın Yanına Yaklaşmamalısınız?!

Paylaş
Ekle
  • katma 10 Tem 2018
  • Abone ol: goo.gl/WvmdmG
    Balinalar göz alıcı inanılmaz hayvanlar. Yıllardır bilim insanlarının merakla incelediği bu hayvanları yüzerken görmek oldukça zor, o yüzden eğer size denk geldiyse şanslısınız,. Ölmüş ve kıyıya vurmuş dev bir balinayı gördüğünüz de ilk yapmak isteyeceğiniz şey ona yaklaşarak fotoğrafını çekmektesiniz istemek olabilirsiniz. Ölmüş bir hayvanın yanında bu şekilde fotoğraf çekmeye çalışmanın hoş bir davranış olmadığını söylememize gerek yoktur herhalde.. Aynı zamanda sizin için tehlikeli de olabilir. Neden mi? Şaşırtan cevabı birazdan bu videoda.. Başlamadan önce sizlere bir soru, cevabı bilenler yorumlar kısmında yazabilir. Kelebekler vücutlarının hangi kısmıyla tatları algılar ? A) Ayakları B) Antenleri C) Kanatları. Videonun sonunda doğru cevap açıklanacak. İyi seyirler
    Ölmüş bir balina, canlı bir balinadan daha tehlikelidir. Hiç beklemediğiniz bir anda balinanın ölü bedeni patlayabilir. Kopan parçalar saatte 80 km´lik bir hiza ve 70 metre uzaklığa ulaşarak etrafa saçılır. Bu nedenle çoğu kez görevliler insanlar balinaya yaklaşmadan önce olay yerine varmaya ve gerekli önlemleri almaya çalışır. Eminim ki suan peki balinalar neden patlar diye kendinize soruyorsunuzdur. Cevap çok da karmaşık değil, hemen açıklayalım: Bu dev memeli canlı tonlarca et ve kemikten oluşuyor. Ayrıca okyanus sularında onu koruyan yüksek seviyede yağ tabakasına sahip. Balina öldüğünde bu yüzey ve midesinde olanlar çürümeye başlıyor. Bu süreç proteinlere zarar vererek kasların yavaş yavaş parçalanmasına neden oluyor. Bu esnada bazı tehlikeli gaz ve asitler ortaya çıkmaya başlıyor. Ayrıca balinanın derisinde meydana gelen değişiklikler de bazı farklı gazların oluşumuna yol açıyor. Patlama anana kadar bu gazlar balinanın vücudunda yayılarak sisiyor. O yüzden olmuş bir balina vücudu oldukça tehlikeli bir hal alıyor ve canlı bedenine göre iki kat daha fazla şişmiş oluyor. Bu şişkinliğin bir kısmı balinanın ağzı veya vücudunda oluşan bazı yaralar yoluyla doğal olarak dışarı atılabiliyor. Bu nedenle biyologlar olası bir tehlikeyi önlemek için olmuş balinanın karnına bir delik açılmasını öneriyor. Böylece oluşan gazların patlamadan önce dışarıya çıkmasına izin veriliyor. Ancak kimse bu bölgeden çıkacak gazın ne derece güçlü olduğunu tahmin edemez. Yani tehlike içermeyen devam ediyor ve çok dikkatli bir şekilde hareket edilmesi gerekiyor.
    Birazdan göreceğiniz örnek patlayan bir balinaya ait. 2004 yılında taylandda bir balina, incelenme için götürüldüğü esnada patlamış ve bu görüntülere sahne olmuştur. Gördüğünüz gibi başkent kana bürünmüş ve balinanın organları araçların, dükkanların ve yayaların üzerine saçılmıştır. Daha önce bu olaya şahit olmuş insanlar balina parçalarının 250 metre uzağa kadar fırlyabildiğıin belirtmiştir. Ayrıca gökyüzüünden kayıyora benzeyen bu parçalar hiç de küçük değil.
    Gelelim videonun başında sorduğumuz sorunun cevabına: A sıkkıydı. Tuhaf gözükse de kelebeklerin tatları algılayan bir ağızları yok, o yüzden ayaklarının iç kısmında yer alan bazı sensörler sayesinde tatları ayırt edebiliyorlar. Gitmeden önce aşağıdaki beğen tuşuna basmayı unutmayın. Ayrıca hala kanala abone değilseniz bir kaç saniye içinde abone olarak bildirimleri açabilir böylece her gün yayınladığımız bilgi videolarından haberdar olabilirsiniz. İzlediğiniz için teşekkürler.

YORUMLAR • 903