Fehim Paşa'nın İddia edilen İlginç Hayatı ve LİNÇ Edilmesi !.. - Payitaht Abdülhamid

Paylaş
Ekle
 • katma 3 Mar 2018
 • Sponsorluk, reklam ve iş görüşmeleri için; entelbilgic@gmaiil.com adresine e-posta yollayarak veya facebook.com/entelbilgic/ sayfamın mesaj bölümünden irtibat kurabilirsiniz.
  Sultan Abdülhamid Han'nin yaveri ve baş hafiyesi olan Fehim Paşa 1873 yılında İstanbul’da doğmuştur. Padişah’ın süt kardeşi ve çocukluk arkadaşı olan Esvapçıbaşı İsmet Bey'in oğludur. Bu nedenle sarayın ayrıcalıklarından ziyadesiyle yararlanmıştır. Harbiye'yi ise "zadegan" yani soylular sınıfında okuyarak 1894'te bitirdi. İki yıl sonra "kolağası" rütbesini aldı ve padişah yaveri oldu. Haberalma etkinliklerinde görevlendirildi, zamanla baş hafiyeliğe yükseldi. Hiçbir savaşa katılmamasına karşın 25 yaşında "paşa" ve otuzuna gelmeden "ferik" rütbesini aldı. Paşalık ünvanını ise öncelikle hafiye teşkilatının İstanbul ile yakın çevresindeki en önde gelen adamlarından olduğu için almıştır. Fehim Paşa, İstanbul’a bir zamanlar nam salmış “Onikiler” adlı çetenin de perde arkasındaki organizatörü olduğu iddia edilir. Bu yüzdende Sultan Abdülhamid döneminin kabadayı meşrepli paşalarından olmuştur.
  Sultan Abdülhamid’in uzun seneler baş hafiyeliğini yapmış olan Fehim Paşa, o dönemin en nefret edilen isimlerin ilk sırasında idi. Çetesi ile beraber menfaat ve para uğruna yapmadığı kötülük, bulaşmadığı belâ kalmamış, onbinlerce masumun canını yakmış, nice ocakları söndürmüş ve “Margaret” adındaki metresinin bir dediğini iki etmemek için rüşvet ve vurgunu günlük iş hâline getirmişti.
  Olayı planlayan Fehim Paşa, kabadayılarını silahlandırıyor, Fuat Paşa’nın Şehzadebaşı’ndaki konağına baskına gidiyordu. Konağa varır varmaz Fuat Paşa’nın konağının etrafı sarıldı. Fehim Paşa kendisi gibi çoğunluğu kafkasyalı olan çetesiyle konak ahalisi arasında, saatleri bulan bir müsademe yani kısa kısa çatışmalar vuku buluyordu. Fakat Fehim Paşa bir türlü konağa giremiyor, adamlarından yaralanan oluyordu. Bu olanların üzerine Fehim Paşa önce yaralı adamlarını hastaneye gönderiyor, daha sonra polis memuru gibi gösterip devletin parasıyla tedavi ettiriyordu. Tedavi ettirilen adamların günümüze kadar intikal etmiş belgesi dahi vardır.
  Ardından istihbaratın öçnemli adamı Fehim Paşa iki jurnalle padişaha.”Fuat Paşa’nın konağında Hürriyetçiler vardı. Polisle gittim. Çatıştılar” diye yalan bir haber iletince, Fehim Paşa böylelikle kendi düzenlediği takibattan yakasını kurtarıyordu. Bu olanların üzerine Fuat Paşa’nın itirazlarına karşın rütbeleri söküldü ve Şam’a sürüdü. Fuat Paşa’nın damadı olan Hulusi Paşa ise Sivas’a sürüldü. 1903 civarı vuku bulan bu hadisede Fuat Paşa ile damadının sürgünlükte zor günler yaşadığı söylenmiştir. Lâkin bu zulumlerin de bir sonu vardı elbet. İlerleyen zamanlarda baltayı taşa öyle ki vurdu ki..? Gelin nasıl oldu birlikte bakalım. Fehim Paşa gaz ihalesine, ticaret işlerine giriyor ve limanda adamları sürekli İtalyan, İngiliz tüccarların mallarına sorun çıkarıyordu. Fehim Paşa’nın dokunulmazlığı biraz da kapitülasyon perdesi altında dolanan, polisin ilişemediği Pera eşirrasına diş geçirebilmesinden. Fehim Paşa’nın bu tutumundan dolayı hakkında sürekli şikayetler var ama kimse diş geçiremiyor, yabancı tüccarlar şikâyet üstüne şikâyet yolluyorlardı. En sonunda beklenen oldu Fehim Paşa’ya sürgün çıktı ama bu olanların üzerine mi hayır. Çünkü bunlardan Sultan bihaber.. Peki ne oldu da çıktı? Devam edelim.
  Fehim Paşa, “Gençlik saikası” denilen bir olayın bahanesiyle ve kadın düşkünlüğünden dolayı Alman elçisini karısını taciz etmesi üzerine, başta Alman elçisi olmak üzere yabancıların baskısını Sarayda büyük yankı uyandırdı.
  Bu olanların üzerine Fehim Efendi, Saraya şöyle bir mektup dahi yazmış olup buna Saray cevap dahi vermemiştir.
  Sürgün olmasına karşı hala kibrinden ödün vermeyen Fehim Efendi, bu duyulanların üzerine halen daha Bursa caddelerinde görkemli "landon" arabasıyla gezmesi de halkın ona olan nefretini dahada arttırmaktaydı.
  Kaynaklar;
  1- Türkiye’de Paşa tutuklamalarının 100 küsur senelik hüzünlü tarihi, Murat Bardakçı, Habertürk, 05.06.2011
  2- Margaret Fehim Paşa “Hafiyenin Metresi” - Reşad Ekrem Koçu
  3- Sultan Abdülhamid'in Sırdaşı; Tahsin Paşa'nın Yıldız Sarayı Hatıraları, Tahsin Paşa
  4- SULTAN İKİNCİ ABDÜLHAMİD’İN FEHİM PAŞA’SININ MEKTUBU, Sinan ÇULUK, 30 Kasım 2012, sinanculuk.blogspot.com.tr
  5- Kabadayı Hikayesi ; Sultan Abdülhamid’in Kara Kutusu ‘Fehim Paşa’, mutlakaoku.com
  6- Abdülhamid'in Derin Devleti, Metin Hasırcı
  7- Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi
  8- II. Abdülhamidin Hafiye Teşkilatı, Emre Gör
  9- SULTAN HAMİD’İN MEMLEKETİ SARAN İSTİHBARAT AĞI, Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci, ekrembugraekinci.com
  Kullanılan Müzik;
  1- Arkaplan Gerilim Müziği - Fon Müzik 07
  2- Payitaht Abdülhamid Dizi Müzikleri
  1. Sezon; trclips.com/p/PLS06orQToBi6S0vPkOpCbIB6XDP-ktMoY
  2. Sezon; trclips.com/p/PLS06orQToBi7enEd5HSPdEgFWigX5LLoI
 • EğlenceEğlence

YORUMLAR • 579

 • Yusufkenan Koçkesen
  Yusufkenan Koçkesen 3 gün önce

  Hayta senin anandır

 • Müjde KARAKUŞ SEYHAN
  Müjde KARAKUŞ SEYHAN 10 gün önce

  Gavurlar sahte kahramanlarla çocuklarını kandırır. Batman, superman vb. Bizimkiler de gerçek kahramanları kötüler. Tarihe ve ecdada düşmanlığı aklım almıyor. Önceleri gençler tarihe sövüyor diye kızıyorduk. Şu an artık tarihten haberleri bile yok ki kufretsinler.
  Bir zamanlar teşkilatı mahsusaya kayıtlı olan ajanların listesi ellerine geçiyor ve bu insanların torunlarını bile takip altına alıyorlar. Neden? Çünkü; dedeleri bu teşkilata hizmet etmiş demek ki torunları da vatana bağlı olma ihtimali yüksek. O yüzden bunların soy sopaları da onlara göre tehlikeli. Uzun lafın kısası ecdadı sevmek, vatanı sevmek insanın geninde, kanında olur. Kansizsa o zaten kan kaybindan[ihanetten] ölür.

 • Oğuzhan GÜLEÇ
  Oğuzhan GÜLEÇ 13 gün önce

  Tarih böyledir işte istenilen kahraman istenilen hain yapılır okuduğumuz kitaplar bile yalanken senin kaynakların hiç güvenilmez. Kesin olmayan bilgilerle insanlari yaniltma iyi yada kötü kötülenen arkasindan sövülen tüm ecdadimiz ahirette bizden hesap soracak bunuda unutmayin

 • Betül Umaner
  Betül Umaner 16 gün önce

  Entel Bilgiç Kardeşim resmen kitaptan okuyup video yapmıssın.. Videoyu yaptığın kitapta mislimeleğin hatıraları sarayın içerisindeki bir insan dışarıdaki olaylara ne kadar vakıf olabilir bu zaten tartışılamaz gelip burda saray dedikodularını anlatmıssın

 • Onur Akkoyunlu
  Onur Akkoyunlu 17 gün önce

  2.37 arnavut dediniz 7.30 larda kafkas kökenli nasıl oluyor

 • Muhammet Subası
  Muhammet Subası 19 gün önce +1

  hocam nereden aldın bu bilgileri

 • MEHMET YALÇIN
  MEHMET YALÇIN 21 gün önce

  Görüşürüz Sevgilim

 • BuraKaya YT
  BuraKaya YT 22 gün önce

  Fehim Paşa Bilecik Bozüyükte Linç edilip öldürülmüştür. İsmet İnönü Zamanında.

 • Ömer Hatip
  Ömer Hatip 25 gün önce

  Bir de destek istemiş kanal için pehh, yalan dolan iftira ile dolu video hazırla kefere mantıı ve ağzıyla sonra destek iste. Buna destek iftiraya destek ve ortak olmak anlamına gelir. Sizin kafaya ve zihniyete destek mestek yok. Yetkililer gereken desteği ilgiyi gösterir biraz daha ileri gidip iftira dozunu arttırdığınız vakit.

 • Burhan Aktas
  Burhan Aktas 26 gün önce

  Biraz daha yalan yarihden at bakalim nasilsa meydan bos

 • Yunus Kılıç
  Yunus Kılıç 29 gün önce

  Güzel masal anlatıyorsun aldığın kaynaklara dikkat et

 • TeZeR SeZeR
  TeZeR SeZeR Aylar önce

  Allah belanızı versin be kim yazdı lan sizin okuduğunuz tarihi fehim paşaya iftira atıyorsunuz

 • Hüseyin Dağlı
  Hüseyin Dağlı Aylar önce

  Bence fehim paşa böyle biri olamaz en iyi ALLAH bilir ama TRT 1 de iyi bilir

 • Sait Doğan
  Sait Doğan Aylar önce

  Adamın aklını başına al böyle saçma sapan hikayeler anlatma arkadaşlar Fehim paşa buradaki iddiaların tam aksi şekilde devletine bağlı milletine sadık biriydi bu osmanlı arşivlerinde mevcuttur ki daha nice hadiseler bu gün bizden saklanmaktadir diyeceğim şu ki bu ve benzeri videolara itibar etmeyin iyice araştırın

 • yılmaz yıldıray
  yılmaz yıldıray Aylar önce

  Yorumlardan bazi lari durumu yanlis olani okadar guzel aciklamiski. Yanliz olmafigimi anliorum.

 • JKD TÜRKİYE
  JKD TÜRKİYE Aylar önce

  Admin ufak at da civcivler yesin!

 • Mustafa BAYRAV
  Mustafa BAYRAV 2 aylar önce

  Sizin yapacağınız isin aq daha fazla kötülesene ayip ettin çok az oldu

 • ozan foto
  ozan foto 2 aylar önce

  Fehim paşa ganster değildir yalan anlatım bu inanmayın giidn osmanlı tarihçilerin den öğrenin yada payitaht izleyin

 • Mehmet Kılıç
  Mehmet Kılıç 2 aylar önce

  bu konu hakında nerden bılgı aldın bızımle paylaşki bizde okuyalım kitabın ismi lütfen

 • mehmetenes çay
  mehmetenes çay 2 aylar önce

  bu video ne kadar doğru

 • Ma Sa
  Ma Sa 2 aylar önce

  Usta şimdi videoda bir ton bilgi var ama çok basit hatalar var misal fehim paşa arnavut mu ? 2:30 yoksa kafkasyalı mı ? 7:30 bu kadar bariz tezat içeren bir videonun neresine güvenelim ki ? Adam istanbul'dan uzaklaştırıldığından 1 yıl sonra da Abdulhamid tahtan indi. Adamın istihbarat şefini önce sürmüşler elini kolunu kesmişler sonrası ihtilal olmuş. İhtilali yapan dönemin kaynakları da fehim paşayı gömmüş(karıya susamış, hak linç etmiş vsvs) Misal, 15 temmuz'da darbe başarılı olsaydı, tayyip'in darbeyi haber aldığı eniştesi, Mit'in başı Hakan Fidan gelecek nesillere nasıl aktarılırdı? Tarihi düşenler değil kazananlar yazar.

 • Emrah Kaçmaz
  Emrah Kaçmaz 2 aylar önce

  El öpenlerin çok olsun sevgilim

 • yakup GEDİK
  yakup GEDİK 2 aylar önce

  kime inanalım dizimi yalan yorumlar mı yalan

 • Davam
  Davam 3 aylar önce

  ANLATTIKLARININ YARISI YANLIS

 • nihat gençaslan
  nihat gençaslan 3 aylar önce

  Bire insafsızlar nasıl iftira atmayı alışkanlık haline getirmişsiniz yazıklar olsun memlekete faydalı ne kadar adam var karaladınız karalamaya da devam ediyorsunuz!

 • Yıldırımlar Lastik
  Yıldırımlar Lastik 3 aylar önce +1

  yalan söylemeyi keeeeeeeeeeeeeeeeeeees

 • Yıldırımlar Lastik
  Yıldırımlar Lastik 3 aylar önce +1

  yalancı

 • öner Keven
  öner Keven 3 aylar önce

  Yalan haber.

 • Mustafa Çelik
  Mustafa Çelik 3 aylar önce

  Canı evşanlarım beni arıyormuşsunuz

 • YASİN KRKŞ
  YASİN KRKŞ 3 aylar önce

  ADMİN YİNE GOTUNDEN UYDURUKLARİNİ PAYLASMİS MENFAATİ İCİN BABASİNİ SATAR ECDADİNA HAKARET ETMİS COKMU

 • GoygOyuncu
  GoygOyuncu 3 aylar önce

  Ben disklike mı attım kemalistlerin hastalıklı yalan ve iftira kalemini daha fazla dinleyemem bunlar o kadar hastalıklı bir kafadır ki günümüzde dahi bu teknoloji de herkesin mankurtların dahi bildiği şeyleri milletin gözüne baka baka aşikar bir şekilde yalanlarını söylemekten hala kaçınmadıklarını görmekteyiz bir örnek olarak youtuba cnn de marmarayı ecevit yaptı diyen kafaya bkz. Teknolojinin kıt olduğu dönemi düşünemiyorum Allahım ne abartılar ve ne sahte kahramanlar yarattılar söylediklerimi ve kimleri kasdettiklerimi anlayan anladı kalın sağlıcakla

 • Legend PLAYER
  Legend PLAYER 3 aylar önce

  XD ozamanlari gangsteri fehi baba

 • sedat aksakal
  sedat aksakal 3 aylar önce

  yemin ediyorum fehım pasayı canlandıran erkan avcı muhtesem bir karaktere hayat vermiş ve kendısene de okadar yakısıyıorkı osmanlının son kabadayı pasası gibi

 • Freudian Berk
  Freudian Berk 3 aylar önce

  Hepsi yalan 😙 sevgilim

 • Ali Buztaş
  Ali Buztaş 3 aylar önce

  nedense hep rivayet ediliyo dediklerinde kendisi bile kesin gözüyle bakmıyo

 • nuray özçelik
  nuray özçelik 3 aylar önce

  öyle bi uydurmuşlar ki işkembeyide geçmiş

 • Adım yok benim !
  Adım yok benim ! 3 aylar önce

  Adın kadar saçma bir video olmuş

 • Mr. Tarmy
  Mr. Tarmy 3 aylar önce

  Nedense osmanlı hakkında kötü iddialara hiç inanasım gelmiyor..

 • Yakup Gunduz
  Yakup Gunduz 3 aylar önce

  o rivayet ediliyor bu rivayet ediliyor salla aminakoyim ortalik bos

 • MON AR
  MON AR 3 aylar önce

  ya aska diye bir mal çıkıyor herkes onunla ilgili bir şey diyor siklemeyin ya ben bile cevapları okumadan cevap yazdım siktirsin gitsin onu atatürkü kurtarsın

 • Elmar Ahmedov
  Elmar Ahmedov 3 aylar önce

  E kardes Film cekildikdemi fehim pasa Aklina geldi? Daha onceden kurqulamadin bu videoyu. Sen devletin arxivindenmi aldin malumati? yoksa akrabalarinmi tanir fehim pasayi? ne kadar eziyyet cekmissin canim kardesim. 1900 yilinda yasayan her kesi sordun sorusdurdun oylemi? kabirlerinde de bir iz bula bildinmi fehim pasadan.? ya yaziklar olsun. O kadar kahbe o kadar hain var onlardan niye bahs edilmiyor? yoksa siğındığın liman izin vermiyor videoyu paylasmaya. İster iyi ister kotu olsun. Sana ne kardesim. Sen turk gencisense eger tarihteki insanlarin hatalarini cikarmak senin isin deyil. Turk insani bunu yapmaz ,yapsa kimler yapar onu siz düsunun. Baska devletler oz hainlerinin cirkin emellerini ort bastir eder bence. hayatda o kadar hain yasar onlarin videosunu paylasin olmazmi?

 • Oyuncu Gamer
  Oyuncu Gamer 3 aylar önce

  Olum la hep sen mi film mi yanlış bilmem filmde suikast oluyor fehim paşaya

  • MON AR
   MON AR 3 aylar önce

   ya youtube da ben bilirim diyen çıkıp konuşuyo ya sevmediklerine bok atıp sevdiklerini yüceltiyor ya hepsini yüceltiyor ya da hepsini aşağılıyor. diziler de aynı. gidin düzgün adamların kitaplarını okuyun ilber ortaylı dinleyin ahmet şimşirgil dinleyin bunların bi bok bildiği yok tarihle ilgili video atıyorlar.

  • MON AR
   MON AR 3 aylar önce

   bu mal kesin 1.dereceden hatalı onlarda 11. dereceden hatalı gülüm

 • Ahmet Haytaz
  Ahmet Haytaz 3 aylar önce

  sen abdülhamid hana düşman olduğun belli ki;: Fehim paşa asla kadına düşkün değil he kumar oynamıştır ama tövebe etmiştir. Fehim paşa asla hain değildir. SULTAN ABDÜLHAMİD HAN ı kötülemek isteyen ler bunu diyorlar . bana inannın araştırdım.

 • MaZiDeN BiRi
  MaZiDeN BiRi 3 aylar önce

  Arkadaşlar osmanlının yıkılma sebebi biride soyu sopu belli olamayanların paşa olmasıdır hatta arnavut paşanın abdülhamit hani tahtından etti ve bunu unutmayın osmanlıyı yıkan yahudi pisliği yapan arnavut paşalardır araştırın ve asla asla bunlara makam mevki verilmemelidir kenan evren de dahil her pisliğin içinde yer almışlardır türkün asıl dostu anadolu çocuğudur diğerleri hep satılık saygılarımla

 • Parviz Mamedov
  Parviz Mamedov 3 aylar önce

  Her bir sulatana bele bir adam lazim olur. Seherde her seye nezaret etmek ucun bele adamlarin bir cox gunahlarinada goz yumulur. Elbetdeki film tarixle eyni deyil. Cunki filmdeki kimi olsaydi sultan onu hec vaxt taxtdan endirmezdiler.

 • Rekorsan Hidrolik
  Rekorsan Hidrolik 3 aylar önce

  tevik ve fuat paşayı yaparmısınız

 • Aslı Eren
  Aslı Eren 3 aylar önce

  Sevgilim baya bi karıştırmış ortalığı desenize.. Teşşekürler.

 • Beytullah Balta
  Beytullah Balta 3 aylar önce

  senin uydurduğun senaryonu sikiim top oğlu top

 • Meryem Eken
  Meryem Eken 3 aylar önce

  Tarafli bir video yapilmis

 • Şafak TURAN
  Şafak TURAN 3 aylar önce +1

  Tamamiylen hazırlanmış rezil bir video! Bu bilgilerin hepsi Sultan Abdülhamid'e Kızılsultan diyen curtunaların kaynaklarından almışsın yazıklar olsun!

 • Osmanlı Torunuyuz
  Osmanlı Torunuyuz 3 aylar önce +1

  ataturkle Vedat Uşaklıgil sapik ilişkisinide yayınlayın latife hanıminim bu yüzden onu boşadigini.... Latife Hanım'ın günlüğünden çıktı bunlar

 • Osmanlı Torunuyuz
  Osmanlı Torunuyuz 3 aylar önce +2

  Hepsi yalan siyonistlerin iftirası bunlara inanacak kadar saf değiliz artık herşey biliniyor

 • Kafasina Antirikot Eti Düşen Vileda Sopası

  2.Abdulhamit Han Osmanlı padişahları arasında Fatih Sultan Hazretlerinden sonra en üstün en değerli ve bir siyasi dehadır.Hatta bazı yerlerde Fatih Hazretlerinden üstündür.Devleti her köşesindrn saldıran siyonizim aynı zamanda avrupanın baskı içimizdeki hainler ve bilmem kaç milyon hile ve oyuna rağmen ülkede ilerleme kaydetmiş olan Halifeye hakaret,ahlaksızlık ve hatta küfür eden şerrefsizler olduğu sürece Türkiye gelişmez.Halifesine küfür eden bir millet bir toplum mahfolmayı helak olmayı yok olmayı hakeden bir millettir.Allah bizi laik hainleri sevmek yerine Allah ve yoluna hizmet eden atalarımızın yolundan ilerlemeyi nasip eylesin.

 • Mehmet Ali TAŞKIN
  Mehmet Ali TAŞKIN 3 aylar önce

  Fehim öldü sevgilim, işçilerin hepsi artık bizim.

 • Kartal Kartal
  Kartal Kartal 3 aylar önce

  Dizide iyi bir imajı var

 • Mehmet Kembil
  Mehmet Kembil 3 aylar önce

  kesınlıkle boş ve yalan bır video yuklemişsınız FEHİM PAŞA bu anlatılanların tam tersidır neye dayanarak bunu hazırlıyorsuz kesınlıkle hakkınız yok tarıhten anlaamadıgınız ap acık ortada yazık...

 • Cakir Akarsu
  Cakir Akarsu 3 aylar önce

  Yalancısınız lan siz hep osmanlıyı kötülüyorsunuz

 • Cakir Akarsu
  Cakir Akarsu 3 aylar önce

  Yalan söyleme lan

 • selçuk kaymaz
  selçuk kaymaz 3 aylar önce

  Engel yendiğin kadar varmış çok üflüyorsun kardeşim . Abdülhamit içinde kızıl sultan diyeceksin diye korktum

 • Talha Er
  Talha Er 3 aylar önce

  Fehim paşa hakkında söylenen her şey yalan aklınız alıyormu bu adam bu kadar şey yapacak sultan Abdülhamit göz yumacak

 • Fatih Tuğrul
  Fatih Tuğrul 3 aylar önce

  Fehim paşayı dizide tanıdim bizim tarih kitaplarımız ataturkten baska bi sikimi anlatmadıgı icin

 • Emre Arslan
  Emre Arslan 3 aylar önce

  yalan amq fehim paşa gibi bir tane daha yok

 • Berat Güzel
  Berat Güzel 3 aylar önce

  Abi bu kadar kötü birimi ya çok seviyordum ama galiba islama fazla bağımlı değil filmde böyle göZükmümüupr

 • Veli Yakar
  Veli Yakar 3 aylar önce

  Videonun başında Fehim Paşa'dan için Arnavut diyordu. Videonun ilerleyen yerinde ise kendisi gibi Kafkasyalı adamları ile Fuat Paşa'nın konağını bastı diyor...

 • Talha Yavuz
  Talha Yavuz 4 aylar önce +1

  Kaynakçan ne bi desene

 • Ali Bırakan
  Ali Bırakan 4 aylar önce

  Yalan havlayan bi köpeksin

 • Murat Baş
  Murat Baş 4 aylar önce

  Yalan ifadeler kullanırsan kaldırılır tabi ama unuttuğun bişey var sultan abdulhamide fehim paşa için ihbar gidecek ve fehim paşa ya göz yumacak kusura bakmada saçmalamışın sen

 • ahmet araz
  ahmet araz 4 aylar önce

  bence fehim paşa o kadar kötü değildiry a belki halk kötülemeye çalışmıştır.

 • Şaheser Yılmaz
  Şaheser Yılmaz 4 aylar önce +2

  Sen bu anlattiklarina kendin inanabildin mi? Belirttigin kaynaklarda bile boyle birsey yazmiyo. Birkac tarafli ve uydurma cumle haric. Bilmedigin seyldri ya iyi arastir yada yayinlama. Git youtubedan parani baska sekilde kazan. Uc bes kurus icin tarihini satma.

 • Doktor who
  Doktor who 4 aylar önce +1

  Tamamiyle yanlış bilgi

 • Sumeyye Cerci
  Sumeyye Cerci 4 aylar önce

  Bu video nun hepsi yalan dolu iftiralarla bezenmis bir videodur inanmayin

 • Adem Karabulut
  Adem Karabulut 4 aylar önce

  Entel Bey İntel'in yapmışsın İyi bok atıyorsun

 • Omar Abyokinez
  Omar Abyokinez 4 aylar önce

  Admin kaynaklari yanlis yerden alip yerden yere vurmusssun, isine gelen yorunlara kalp atmisin, isine gelmeyenlere yorum dahi yazmamissin. Neden taraf tutuyosun, tutmuyosan neden insanlara cevap veremiyosun ??

 • Güncel Videolar
  Güncel Videolar 4 aylar önce +1

  Çok yanlış sevgilim çok yanlış

 • Yusuf Mert Sayın
  Yusuf Mert Sayın 4 aylar önce +1

  Abdülhamide kızıl sultan diyenler fehim paşayı boş geçmiyor.

 • AltinovaMK2
  AltinovaMK2 4 aylar önce

  Tabiki her devlet adamı iyi veya kötü net olarak söylenilemez, çoğu zaman. Hele bir tarihte hafiye olarak geçen bir adam için. Bittek kaynaklarda enteresan bulduğum bazı "blog" gibi olan sayfalar var ve ben bunu illede kabul etmeme adına değil, fakat kaynakça sağlam olmadığını düşünüyorum. Bir, sağlam, akademik araştırma ve yayınlama eminim daha iyidir. Bu videonun arkasında olan emek büyüktür sanırım. Ve maalesef, tarihte de havaya atılan bazı iddialar, yerine daha iyi veya başka bir kaynak (şimdilik) olmadığı için, öyle durup hakikat olarak bakılır. Mesela, Memlüklerin bayrağı tam olarak nasıl gözüktüğünü bilmiyoruz, "catalan atlas", bir faslı Yahudi kartografın yaptığı haritadan o bayrağının, belki, nasıl gözüktüğünü biliyoruz ve o zamandan bize kadar ulaşan tek harita olduğu için ve şimdilik buna karşı başka bir alternatifi olmadığı içinde, kabul ediyoruz. Fehim paşa okadar eski bir örnek olmamasına rağmen bu hala geçerlidir, bunu en iyisi böyle ortada bırakmak, bununla oluşan merakı araştırma ve okumakla gidermek en iyisidir bence. Taraflı olmak kötü değil, ki bende Ulu Hakan Abdülhamidi severim, fakat birşey belli değil benim demek istediğim ve ona öyle davranmak en iyisidir, tamamen belli olduktan sonra taraf tutulur ve bu sorun belki Payitaht çok popüler bir dizi olduğu için gine çözülme çabaları gösterilir. İnşaAllah!

 • Hasan Basri
  Hasan Basri 4 aylar önce

  iftira atmayın fehim paşa çok büyük bir paşadır internetten okuduklarınıza inanıp burda milleti prim için aldatmayın

 • Ö.H.A Kardeşler
  Ö.H.A Kardeşler 4 aylar önce

  senin gibi kişiler youtubede ne arıyor

 • Ö.H.A Kardeşler
  Ö.H.A Kardeşler 4 aylar önce

  yalan

 • Emine Ylvc
  Emine Ylvc 4 aylar önce

  Kardeş bu videoda biraz değişiklikler yapar msın? Yazdığın şeyler doğru değil çünkü kaynak yanlış ayrıca Abdülhamit'in son dönemlerinde hafiyelere Abdülhamite ve yakınlarına çok iftira atılmıştır yani aöylediklerinin %98 i yanlış ayrıca kullandığın kaynaklar Abdülhamidi "Kızıl Sultan" diye tanıtan kaynaklar..
  Halkın yanlış bilgilenmesini istemiyorum yorumları okumayan insanlar gerçek sanabilir.Ayrıca Abdülhamit'in baş hafiyesinin zorbacı ve kadın düşkünü olması imkansız çünkü Abdülhamit halkın şikayet ettiği adamı baş hafiye yapmaz...
  Ayrıca Osmanlıda son dönemlerde bir çok jurnel sunulmuştur. Bu jurnelin gerçeklik ihtimali yok...
  Videoya ya bu ihtimalleride ekle bence kardeş ya da halkın yanlış bilgilenmemesi için videoyu kaldır ya da doğruları anlat.. 😊

 • Mr Yunus Emre
  Mr Yunus Emre 4 aylar önce

  e filimde niye iyi bir insan olarak gösterilir

 • Awesome Look
  Awesome Look 4 aylar önce

  Sacma ve hic inandirici gelmedi

 • şekilli şukullu kanal
  şekilli şukullu kanal 4 aylar önce

  Ya abi bu feyim paşa iyimi kotumu çok karışık geldi

 • Levent Seldüz
  Levent Seldüz 4 aylar önce

  Saçmalık abdülhamit han dünyayı dize getirmiş zeki bir padişahtı fehim paşa yı gavur dilinden anlatma

 • Eleştiri Yorum
  Eleştiri Yorum 4 aylar önce

  Video iyi de, özgün olmamış. Bi gazetenin haberini okumuşsun sadece kardeşş.

 • Ülkühan cCc
  Ülkühan cCc 4 aylar önce

  zekasıyla ve imanıyla tanınan ulu bir hakan niye baş hafiye etsin anlattığınız adamı tarihi dogru anlatmayacaksanız hiç anlatmayın burdakilere kendiniz inandınız mı

 • Doğukan ile YouTube
  Doğukan ile YouTube 4 aylar önce +1

  filmde böyle değil fehim paşa

 • Mehmet Akif Karakaya
  Mehmet Akif Karakaya 4 aylar önce

  Bu videoyu paylasani sikmek lazım

 • semra ay
  semra ay 4 aylar önce

  Bi numara yalancisin terbiyesiz

 • TÜRBE DELİSİ
  TÜRBE DELİSİ 4 aylar önce

  Herkes’e Selamlar; Kanalıma ve bana destek olmak istiyorsanız kanalıma "ABONE" olarak kanalıma destek olabilirsiniz şimdiden herkes’e teşekkür ederim.

 • OSMANLI ÎMPARATORLUĞU
  OSMANLI ÎMPARATORLUĞU 4 aylar önce

  Yalan yazan tarih utansın.

 • Osmanlı Dedektifi
  Osmanlı Dedektifi 4 aylar önce

  Vay fehim paşa vaayy

 • Melika Güner
  Melika Güner 4 aylar önce

  Bence sen artık tarih hakkında konuşmayı bırakıp oyun videoları falan çeksen harika olur. Çünkü gerçekten de tarih hakkında hiç birşey bilmeyip internetten ordan burdan okuyup bunu kendine görev bilip bir de bize video çekmende artık canımızı sıkmaya başladı ve sen gerçekten de artık susmalısın sevgilimmm.

 • Umutcan Erdin
  Umutcan Erdin 4 aylar önce

  hadi lan ordan

 • yusuf özdemir
  yusuf özdemir 4 aylar önce

  Bayiliyorsunuz iftira atmaya.isiniz gucunuz yalan.

 • Emirhan Oyunda
  Emirhan Oyunda 4 aylar önce

  Ulan bu hikayeyi anlatan JÖN TÜRK ŞEREFSİZ İŞİNİZ GÜCÜNÜZ YALAN

 • Raymond Reddington
  Raymond Reddington 4 aylar önce

  Fehim paşa hakkında çok yanlış taraflı bilgiler vermişsiniz sayın admin, Osman'lının bu döneminde Sultan'nın yanındaki en güçlü adamlarından başı çeken bir şahıstan bahsediyoruz. İngilizlerin o dönem kurdukları oyunlar aşikar, sizce Sultan'ı böyle bir adamın gücünden ayırmak için gerekli kumpası tezgahlayamazlar mıydı? Yaparlar en iyi yaptıkları iş bu zaten adamların. Abdulhamid gibi birisi bu ihanete düşen insanların cezalarını çok güzel vermiştir. Devletin ve milletin canını düşünen bir paşa, padişaha mutlak sadakat göstermiş ve sırf padişah bu paşanın arkasında olduğu için bile doğru bir kimse olduğu tahmin edilebilir. İnsanları derinlemesine araştırmadan tek bir kaynağa bağlı hüküm vermeyiniz. Bu videolar bir çok kişiyi etkisi altına alabilir ki bence amaçlanan bu zaten. Osmanlı'ya ihanet eden edene tablosu sergilemek için olmadık paşalarada böyle iftiralar attılar. İhanet eden guruhların listesine böyle sadık paşaları da sırf lekelemek adına kurulan oyunlara alet oluyorsunuz ve gerçekleri benim gibi düşünen insanlara yazdırmak zorunda kalıyorsunuz.

 • Erhan Sarı
  Erhan Sarı 4 aylar önce

  Keşke senin anlattıkların dizidede aynı şekilde anlatılsa adam iyi şekilde anlatıyor dizi ama gerçekte öylemi bakim he.

 • Erhan Sarı
  Erhan Sarı 4 aylar önce

  Beyler biraz dikkat edin çok az fehim paşa yani şimdiki eski ozamanların değil dizideki fehim paşa sizce çok az atatürke benzemiyormu çok az?

 • Can Bayraktar
  Can Bayraktar 4 aylar önce

  Çocuğu da itiraf bence. Adami devlet düsmani ilan etdi resmen. Tabi sikayetde bulunur millet