25 Kuruşa Satılan Poşetleri 4 Büyük Mağazadan Topladık!(Neden Paralı, Çevreye Faydası Olacak mı?)

Paylaş
Ekle
 • katma 9 Oca 2019
 • 25 Kuruşa Satılan Poşetleri 4 Büyük Mağazadan Topladık!(Neden Paralı, Çevreye Faydası Olacak mı?)
  Merhaba sevgili Webtekno takipçileri! Bu videomuzda sizlerle birlikte 2019 yılı itibariyle paralı olan poşetlere hem bir bakacağız hem de gerçekten çevreye bir zararı var mı yoksa marketlerin ciddi bir kar hamlesi mi bu detaylara değineceğiz.
  Şimdi arkadaşlar bu mesele Meclis’te 29 Kasım 2018’de kabul edildi. Öncelikle kabul edilen bu yasaya göre Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından bu 25 kuruşluk ücret her yıl güncellenecek. Ayrıca poşeti ücretsiz verdiği tespit edilen kuruluşlara da metrekaresi başına 10 TL idari para cezası uygulanacak. Ayrıca bu 25 kuruşluk paranın içerisinden 15 kuruş geri kazanım katılım payı olarak kesilecek. Bu da arkadaşlar poşetlerin üzerine koyulan barkodlarla takip edilecek. Ay sonunda kaç poşet satıldıysa satılan birim başına 15 kuruş devlete ödenecek.
  Çevre ve şehircilik bakanlığı çıkarıla bu düzenleme ile %90 tasarruf beklentisi içindeydi. Uygulamanın ilk gününde resmi rakam değil fakat poşet kullanımının da tasarruf oranı %70’lere kadar geldi. Tabiki de bu durumda en çok dillendirilen şey çevreyi korumak. Şunu ekleyelim gıdanın doğrudan temas ettiği ve hijyen için ihtiyaç duyulan poşetler hala ücretsiz. Bu ne bileyim ekmeklerin paketlendiği, ya da manav tezgahlarında yer alan poşetler gibi poşetler.
  Bu bildiğiniz plastik poşetlerin geri dönüştürülme oranı %1. Kullanılan diğer tüm poşetler çöp oluyorlar. Plastik poşetler denizde 400 yılda, karada da yaklaşık 800 yılda yok oluyorlar. Yok olma derken form değiştiriyorlar desek daha doğru çünkü çözülme sırasında ortaya çıkan ultra zararlı maddeler toprak tarafından emiliyor ve direkt olarak suya karışıyor. Bu durum uzun vadede plastik poşetlerin artan kanser hastalığı oranını da tetiklediğini dolaylı yollardan bize kanıtlıyor. Mesela siyah poşetler… Bu poşetler kova, pet şişe veya tıbbı atık gibi ürünlerden elde edilip kusurlarının örtülmesi için siyaha boyanıyor. Bu bile başlı başına ciddi sağlık sorunlarını tetikleyen bir unsur. Şöyle düşünün arkadaşlar her 5 kişiden birinin bile plastik poşet kullanmayı bırakması demek 70 yılda yaklaşık 37 milyar naylon poşet üretimi gerçekleştirilebiliyor. Bunun doğaya ve hatta tüm canlı varlıklara katacağı sağlık artısı tartışmasız ciddi olacaktır.

  ** Video görüntü kaynakları:
  1) bit.ly/2H4cWE1
  2) bit.ly/2oNJbJl**
  Kanalımıza abone olmayı unutmayın ► goo.gl/y4AjCY
  Hepsi ve daha fazlası için : www.webtekno.com/
 • Bilim ve TeknolojiBilim ve Teknoloji

YORUMLAR • 3 259

 • Muttalip Türkmenoğlu
  Muttalip Türkmenoğlu 4 gün önce

  3:01 de leyleğin işine yaramış sanki kanatlarda serbest

 • SoNsUz GeCeLeR
  SoNsUz GeCeLeR 12 gün önce

  Şimdi herkes bir şeyler söylemişte
  O kadar söylenenler arasında
  Kimse de dememiş ki plastik üretimi kökten kalksın ülke içerisinde kullanılmasın demiyor.
  Sen çevre katkı payını firmadan
  Firmalarda vatandaştan alıyor
  Sikerler böyle işi

 • KÜBRA RAFET
  KÜBRA RAFET Aylar önce

  BEZ POŞET SATSINLAR O ZAMAN

 • Fatih Yavuz
  Fatih Yavuz 2 aylar önce

  Ya allah aşkına bu kadar eşek bakışlı olmayın ya avrupa ülkelerine gidin ve marketlere bakın poşetleri bedava mı veriyolar

 • YİĞİT ÖZDEMİR
  YİĞİT ÖZDEMİR 3 aylar önce

  Poşetleri çekilişe verseydiniz 😁

 • HALLEY PARK
  HALLEY PARK 3 aylar önce

  DOSTLARA SELAM, BU POŞETLER MUTFAKTA BANYODA TUAVALETTE Kİ ÇÖP KULLARINDA KULANILIYORDU YANİ BİR EVDE ENAZ 3 TANE POŞET GÜNLÜK KULANILIYOR BU POŞET ÜCRETSİZ ALIŞVERİŞ POŞETLERİYLE KARŞILAYAN VATANDAŞ ŞİMDİ ÇÖP POŞETLERİNİ SATAN ALARAK KULANIYOR NE OLDU POŞET SAYAYSI AZALDI MI YALAN YALAN YALAN POŞET SAYISI AZALMADI SADECE VATANDAŞ PARALI SATILAN VE PAHALIYA SATILAN MARKET POŞETİNİ ALMIYOR YERİNE NE ALIYOR BENMDE YAPTIĞIM GİBİ SEBZEMEYVE REYONUNDAKİ POŞETLERİ ALIYOR ONLARI KULLANIYOR ... JAPNYADA EKMEK REYONU VE SEBZE MEYVE REYONUNDAKİ POŞETLER ÜCRETSİZ DİR AYRICA İSTEYEN MARKET ÜCRETSİZ POŞET VERMEYE DEVAM EDİYOR YANİ ZORLAMA YOK TÜRKİYEDE ÇEVRECİLİK ALTINDA ÇALMA VE YENİ CEVRE VERGİSİ ŞEKLİNDE ZORLAMAYLA UYGULANIYOR İNANIN SADECE POŞET İÇİN BU İKTİDARA VERMİYECEK ÇOK İNSAN VAR ...AMERİKADA ZORLAMA YOK İSTEYEN ÜCRETSİZ VERİYOR VE İSTEYEN MARKET DE ÜCRETSİZ BEZ TORBA VERİYOR AYNI FUARLARDA VERİLEN BEZ POŞETLER GİBİ İKTİDAR RANTÇILARA ÇALIŞIYOR VE DOLAYLI VERGİLERİ ARTIRIYOR DURMAK YOK ZAMMA VERGİLERİ ARTIRMAYA DEVAM

 • Alper
  Alper 3 aylar önce

  Plastik poşet yerine Kağıt kese kağıdı veya dayanıklı kağıt poşet gelsin.

 • infe.gfx
  infe.gfx 3 aylar önce

  Tamam her şeyi anladık iyi hoşta. Neden bu kadar ucuz yaptılar bu poşetleri. Madem caydırıcı olacak yapın 10 lira. Dünya ortalamasında israf etmekte en üst sırada olan ülkeyiz ve bu parayı verebilecek kadar zenginiz. Koyarmı 2,5 tl bize.

 • BERK TV
  BERK TV 4 aylar önce +1

  ben o naylon poşetleri değil, o geri dönüştürülebilir torbalardan alırım.

  • BERK TV
   BERK TV 4 aylar önce +1

   naylon poşet az kullanılmasına rağmen 25 kuruş pahalı gelir.

 • Mehmet Emin Durmuş
  Mehmet Emin Durmuş 4 aylar önce

  Abi lütfen P20 pro sağlamlık gelsin lütfen

 • Enes Demirci
  Enes Demirci 4 aylar önce

  909 dislike meclis üyeleri

 • Resit Aktan
  Resit Aktan 4 aylar önce

  Ben eskidende poşetlerimi atmıyodum biriktiriyodum sonra kış gelince soba yakmada kullanıyorum

 • Anektod
  Anektod 4 aylar önce

  şimdi bazıları bu uygulamayı yararlı ve faydalı bulmuş evet faydalı ama devlet açısından faydalı çevre açısından faydası var mıdır kesinlikle yoktur.
  hemen sebeplerine geçeyim.
  1-)market poşetlerinin hepsi evlerde çöp poşeti olarak kullanılıyordu. yani hala evlerimizden çöp çıkıyor. ve bunun için bizler çöp poşeti kullanmaya başladık yada hala birşekilde çöplerimizi poşetliyerek atıyoruz. yani değişen birşey yok.
  2-)Eğer mesele çevre temizliği, doğa ve gelecekse eğer bunun önünü ücretlendirerek geçilmez. mantık hatası var. yani 25 krş verenin doğayı kirletme özgürlüğü var demek oluyor bu. Sen devletsin yasaklarsın olur biter. yada gelişmiş ülkeler bu konuda ne yapıyor? plastiği, camı, metali, gıdayı, ayrı çöpler halinde belirli günler topluyorlar. japonya çok güzel örnek.
  3-)Bu projenin mimarı muhammet balta' nın karadeniz plastik adında 1997de açtığı fabrikası var. yani bir hayvanseverin mezbahası varmış gibi (kasap hafif gelir çünkü plastik ve kauçuk gibi akla gelen herşeyi üreten bir firma), bu adamın röportajını okuyun ama bu kişinin bir plastik poşet fabrikası olduğunu bilerek okuyun, samimiyetsizliğini anlayacaksınız.
  www.yurtgazetesi.com.tr/politika/ucretli-poset-yasasi-mimarlarindan-akp-li-balta-amacimiza-h115735.html

 • Türker Bilgin
  Türker Bilgin 4 aylar önce

  2.46 şemikler pazarı izban demirköprünün orda Abi İzmirliyim bi Kalbini alırım

 • Ahmet Yüksel
  Ahmet Yüksel 4 aylar önce

  Poşetlerin 15 kuruşu devlete gidiyor

 • M Mocan
  M Mocan 4 aylar önce

  Yemin ediyom.. Harbiden kanaliniz SUPER !!!

 • mehmet emin özcan show
  mehmet emin özcan show 4 aylar önce

  1 tlye en güzel video

 • ThiSiSiEA İbocan
  ThiSiSiEA İbocan 4 aylar önce +1

  Poşet stoğumdan kullanırım diyenler.:D +1

 • Nurdjan Veli
  Nurdjan Veli 4 aylar önce

  Kumastan toba gullanin hem onlar daha dayanikli

 • Sessiz Fırtına
  Sessiz Fırtına 4 aylar önce

  4 büyük mağazadan poşetleri topladık demişsiniz ama gürmar diye bir market varmı hiç adını duymadım gürmar büyük market değilki büyük market olsa adını duyardım onun yerine şok market olsa daha iyi olurdu

 • KARABELA
  KARABELA 4 aylar önce

  Devlet bizi yine sikiyo ama olsun doğada önemli

 • Erkin Kara
  Erkin Kara 4 aylar önce +1

  İliğine kadar sömürdüler insanları

 • Muslim Mona
  Muslim Mona 4 aylar önce

  Azerbaycanda 5 kuruşa satılıyor

 • BASKETBALL GAMERS
  BASKETBALL GAMERS 5 aylar önce

  Abi poşetlerin üstünde merketin ismi var bizde reklam parası alalım

 • Serhat ertürk
  Serhat ertürk 5 aylar önce

  Abi ayakkabi zinciri veya buffer olarak satilan ayakkabinin buzda kaymasini onleyen bi zimbirti var ( m.trendyol.com/buffer/snow-claw-kayma-onleyici-ayakkabi-kar-zinciri-karpatik-p-3049500?boutiqueId=195198&gclid=Cj0KCQiAp7DiBRDdARIsABIMfoCpIyXyiTxveacK3g4AKZHTkJYmbzh30BvWhUQP3dCAfzziPQmeTaoaAvpDEALw_wcB ) sunu bi inceler misiniz?

 • İbrahim Agâh Özçelik
  İbrahim Agâh Özçelik 5 aylar önce

  25 kuruşa değil madem doğa için tamamen kaldırılsın. Plastik poşet satmak yerine 1 2TL 'ye bez vb. torbalar satılsın. Ama amaç doğa değil ki pere...

 • SERDAR KIZIL
  SERDAR KIZIL 5 aylar önce

  o poşet de 25 kuruş olarak kalmayacak, petro kimya ürünü kapsamında değerlendirilecek.Marketler düşünmeden seviniyorlar ancak sattıkları kar oranı çok yüksek, ürünleri sırf bu sebeple daha az alan insanların sayısı çok yüksek. her gittiğimde yok kalsın şu kadar poşeti almamız gerekir, diyenler var.Marketler ve devlet bu ay sonunda vergi ve kar oranlarını, değerlendirsin.Çok manasız, bir uygulama, millet ya toplu alıyor, almayan mevcutları, yıpratınca başlayacak ama onlarda çöp poşeti alıyor.Geri dönüşüm organizasyonu olmadıktan, sonra hiçbir değeri, yok.Yine çöp poşeti olarak çöpe gidecek, çöp toplayıcılar, yine bir poşet için, dokunmayacak.Yine kontrolsüz alanlara çöp yığını yapılıp, arada alan preslenip, çöpler katman katman biriktirilecek.Yurt dışında bir şehrin çöpü bizim bir kasabaya eşit, adamlar kağıt, petro kimyayı ayrı hatta organik atıkları, enerji, gübre, hayvansal gıda olarak ayrı değerlendiriyor.

 • Oyun Günü
  Oyun Günü 5 aylar önce

  Abi benim annem bir tane sağlam poşet aldı onunla idare ediyor.

 • Fatih
  Fatih 5 aylar önce

  Ya herkes poşet ile ilgili yorum yapmış da madem çevreyi korumak için yapılıyor bu uygulama o zaman neden aldığımız her gıda ürününün dışında plastik var veya neden fabrikaların, arabaların doğaya saldığı co2'yi azaltacak önlemler alınmıyor; niye ağaçlar kesiliyor lan? Ki kaldı ki herkes çöpünü doğaya mı atıyor, çöp kutusu vs. yok mu hiçbir yerde? Bazı duyarsız insanlar yapıyor, onun için de kamu spotu falan yap bir zahmet.

 • Mehmet karakaş
  Mehmet karakaş 5 aylar önce

  Webtekno süpersiniz

 • cehennemden ateş alan dersin

  reklamını yaptığımız marketler üste para vermeli yada sade poşet versin reklam yapmak zorunda değilim

 • Kağan Aybar
  Kağan Aybar 5 aylar önce

  Güzel proje yurtdışında da uygulanıyor fakat bu projeyide soyguna çevirmişler.O poşetlerden 15kuruş alınan pay tamamen soygun. 10 Kuruş olsaydı bu kadar ses çıkartan olcağını da sanmam. Dediğim gibi güzel görünümlü fakat soyguna çevirilmiş bir proje.

 • kad?r can
  kad?r can 5 aylar önce +1

  Ne alaka ya çevreyi korumak zaten çöpe attıyoruz 25 krş kendileri için

  • Pou Kit
   Pou Kit Aylar önce

   Açıkçası eskiden elinde bez torbayla gezen insanlara pek rastlamıyordum.

 • NECDET Aydemir
  NECDET Aydemir 5 aylar önce

  Abi birde EYT el at ya

 • NECDET Aydemir
  NECDET Aydemir 5 aylar önce

  Ya arkadaşım bu meclistekinlere sesimizi duyur 5 marketde yapmasınlar bu uygulamayı bütün esnafda yapsınlar madem doğayı koruyacaklar

 • Halil Erişoğlu
  Halil Erişoğlu 5 aylar önce

  Resmen az önce poşet inceledin 😂😂😂

 • Ahmet Özdemir
  Ahmet Özdemir 5 aylar önce +1

  Geçen gün bime gittim baya bise aldım kasiyer bana büyük poşet değilde 2 küçük poşet veriyor uyanık müdür büyük poşet almamış 50 krş kar için bende almadım

 • Barış Aslan
  Barış Aslan 5 aylar önce

  Çevre Bakanının POŞET FABRİKASI VAR Nedeni Bu Olmasın ?

 • yusuf aydogdu
  yusuf aydogdu 5 aylar önce

  Honor 8x tanıtımı gelsin lütfen

 • Video suz TR
  Video suz TR 5 aylar önce

  Sırf para abi ya

 • Hüseyin Can ÖZMEN
  Hüseyin Can ÖZMEN 5 aylar önce

  şimdi çok güzel söyledin kardeşim ; çevreye ,doğaya, geleceğe saygı , zarar vermeme değilmi ? ( kesinlikle katılıyorum) ( katılmadığım olayı şöyle açıklıyım ! ) MARKETLER BU POŞETİ BEDAVAYA VERİYORDU VE ZARAR ETMIYORDU ( doğru) , ŞİMDİ 25 KURUŞ ALIYORLAR - DEVLET 15 KURUŞUNU MARKET 10 KURUŞUNU ALIYOR ! Benim merak ettiğim ; devlet böyle konulardaki yasaları, vatandaşlarını korumak kollamak için, hayat şartlarını kolaylaştımak için çabalaması lazımken ( BU POŞET OLAYINDA NEDEN HALKIN CEBİNDEKİ 25 KURUŞU HEM O MARKET ZİNCİRLERİ HEM DEVLET BÖLÜŞÜYOR ! ) MADEM DEVLET BU ŞEKİLDE YASA ÇIKARACAK ; MİLLETİN CEBİNDEKİ PARAYI DEĞİLDE , KAZANÇ SAĞLAYAN MARKET ZİNCİRLERİNİN ÇEVREYE DAHA UYGUN ÇALIŞMASINI DİKTE ETMEMEKTEDİR! BEN BUNA DELİRİYORUM ... GARİBAN HALK GİDER HERŞEYE VERGİ ÖDER BU MARKET ZİNCİRLERİ VERGİ AFFINA UĞRAR SOKARIM BÖYLE DEMOKRASİYE DİYESİM GELİYOR.

 • Bahoz kaçan
  Bahoz kaçan 5 aylar önce

  makamlara mercedelesleri tren gibi dizerken tasarruf yok ama poşette var güzelmiş :)

 • Serkan Aydoğdu
  Serkan Aydoğdu 5 aylar önce

  kullanma süresi 12dk hmmm... Türkiyeyi ortalamadan çıkarsalar 30,40 saniyeye düşerdi herhealde

  şahsen bizim evde en az 300 poşet vardır annemin daha çöpe attığını hiç görmedim

 • Adem Kaya
  Adem Kaya 5 aylar önce

  Şu poşet mevzusu yüzünden aç köpek gibi devlete saldıranlara sesleniyorum. Avrupada yıllardır paralı. Gene havlayacak bir şeyler buldunuz amk

 • SwilrS S
  SwilrS S 5 aylar önce

  50 kuruş olsun

 • Akıncı tv
  Akıncı tv 5 aylar önce +1

  Helâl olsun webtekno tarafsızca ve çok bilinçli bir yaklaşım içinde anlatmışsın 👍

 • Tommy Shell benzinleri
  Tommy Shell benzinleri 5 aylar önce

  25 kuruşa satıcağına 5 kuruşa geri al bak bakalım poşet kalırmı. (Komik olan ülkede herşey pahalı iken herşey kötü iken ekonomi kötü iken sadece poşet in 25 krş olması mı gözüne batıyor bizim insanımızın

 • Efekan Aksöz
  Efekan Aksöz 5 aylar önce

  4 BÜYÜKLER

 • tobey meguire
  tobey meguire 5 aylar önce

  Bir de böyle düşün :DASD

 • Emre The Babba
  Emre The Babba 5 aylar önce +1

  YAZIKTIR ABİ YA O POŞETLERİ BULAMAYANLAR VAR :D

 • Aysun Tunc
  Aysun Tunc 5 aylar önce

  Poşetlere sağlamlık testi uygulayın sjjjsjsjs

 • HÜSEYİN ÖZSÖZ
  HÜSEYİN ÖZSÖZ 5 aylar önce

  plastik poşeti paralı yapacaklarına tamamen kaldıracaklardı,yerine ise , gerı donusumu daha kolay ve tekrar tekrar kullanılabılen bez torbaların kullanımını zorunlu hale getıreceklerdı.Verilen kararın dusuncesı guzel,ancak uygulama cok yanlış

 • HACI MERT ERKUS
  HACI MERT ERKUS 5 aylar önce

  Abi o poşetleri çekiliş yapın

 • Jne l
  Jne l 5 aylar önce +1

  Satıkları fiyata geri alabilir marketler

 • ARICAN Mapper
  ARICAN Mapper 5 aylar önce

  Uygulama iyi bence ama çevreyi kirleten o kadar şey var birtek poşet mi?

 • x y
  x y 5 aylar önce

  Alacan poşetleri toplyacksın esneklik bakacaksın onu alacaksın

 • RüZgAr DuMaN
  RüZgAr DuMaN 5 aylar önce

  abi bana bir telefon gönderseniz olur mu abi poset değil de:D lütfen bir telefon istiyorum

 • ozan tepe
  ozan tepe 5 aylar önce

  Çevreyi korumak için güzel, hatta bence fiyatı 1 lira olmalıydıki caydırıcılığı olmalı. Ama tek yanlış posetlerin reklamlı olması hem para veriyoruz hemde reklam yapıyoruz. O sebeple reklamsız poşet istiyoruz.

 • Emre Ünlü
  Emre Ünlü 5 aylar önce

  Arkadaş poşet paralı olsa ne olur olmasa ne olur insanda eğitim yoksa ne yazar olan senin benim gibi insanın cebine oluyor ahh ahh

 • Buran Adler
  Buran Adler 5 aylar önce

  Poşetlerin doģaya, topraģa suya, küçük hayvanlara vs. zararları bilimsel bir gerçek, 1000 yil doģayi mahvediyor, çūnkü naylonpoşet zehirdir

 • Selim Ceyhan
  Selim Ceyhan 5 aylar önce

  ewet ama neden posete para verdigimiz halde posetin ustunde marketin reklamini yapiyoruz sade renksiz olsun daha iyi

 • NNavix
  NNavix 5 aylar önce

  abi j6 nın salamlık testini yaparmısınız

 • Hep Eğlence Hep Oyun
  Hep Eğlence Hep Oyun 5 aylar önce

  Lan aklıma taş incelediğiniz video geldi

 • Hüseyin Hobez
  Hüseyin Hobez 5 aylar önce

  Ben kese kagıdında poşet olmalı

 • adanın sisli oyunları - Adasis

  insan bilinci değişmedikçe devam edecek

 • Muhammet Hüseyin Akman
  Muhammet Hüseyin Akman 5 aylar önce

  Bence çok iyi oldu uygulama israfın önüne geçtiler umarım hep böyle devam eder

 • Emre Çelen
  Emre Çelen 5 aylar önce

  plastik şişede yasak olsun ozaman üretici frimalar ucuza kaçıyo

 • brt_los _
  brt_los _ 5 aylar önce

  Amk ben o posete para veriyosam 25 krs veriyosam o pestin ustundeki marka mesala bim niye reklamini yapak

 • Tunahan Yanıkoğlu
  Tunahan Yanıkoğlu 5 aylar önce

  Abi bence poşetlerin 25krş. olması çok saçma. Onun yerine TR genelinde poşetle toplatılsaydı ve marketlere fileler verilseydi çok mantıklı olurdu ayrıca poşet kullanımı neredeyse %0`a inerdi

 • Rick Sanchez
  Rick Sanchez 5 aylar önce

  amaçları çevreyi korumak olsa poşeti satarlar mı o da ayrı konu

 • Alperen Cetin
  Alperen Cetin 5 aylar önce

  Siz parayla poşet alıyo musiniz

 • Harry_Potter
  Harry_Potter 5 aylar önce

  abi videonun girişinde bile o poşetleri öyle yaparak zarara girdin lan o 25 kuruş aman diyim a

 • İske GT
  İske GT 5 aylar önce +1

  lan çöpe attık diyelim çöpüde çöp arabasına verdik o naptı hurdalık hurdalık dolunca noldu onlar sıkıştırıldı v başka hurdalığa orasıda dolunca fln öyle gidiyor en sonda ne oluyor ya etfrafa atıyorlar ya denize atıyorlar yada yakıyorlar yaktıklarında ne oluyor hava kirleniyor. yani bu poşetler komple zarar.

 • Cennet Ve Sevda Papağanları

  adamlar 1 lirayya video çekiyor aq

 • İlayda nın Merceğinden

  #CreateADifferentWorld

 • Nisa Köksal
  Nisa Köksal 5 aylar önce

  Abi bende çok düşündüm bu poşet konusunu hatta bence 25 kuruş değil de 1 lira olması lazımdı hadi biz para vermek istemiyoruz zengin diye tabir ettiğimiz insanlar bunu fark etmiyecek bile en azindan 1 veya 2 lira verilirse noldugunu anlayscaklar.Yani umarım.Bendr İzmir'de yaşıyorum ve gürmar a gittim zaman benden para almamislardi onlar biraz sıkıntılı

 • Mesut Sucu
  Mesut Sucu 5 aylar önce

  Bi bitmedi şu poşet davası dünyada neler olup bitiyor görmüyoruz yüzümüzü kapatan poşet yüzünden

 • mustafa can pehlivan
  mustafa can pehlivan 5 aylar önce

  Bence bu uygulama iyi de değil kötü de değil

 • yusuf akyıldız
  yusuf akyıldız 5 aylar önce

  lan amma abartıldı poşet olayı.alın geçin 25 kuruş değilmi.yurtdışında her zaman paralı idi zaten.türkiyeye tatile rgeldiğimizde şaşırıyoduk anaa poşete para almıyolar üstelik migrosta istediğin kadar alıyosun ücretsiz.10 tane aldığımız oluyodu lazım olur diye.bu arada büyük kesekağıdı en iyisi de o da türkiyede kullanılamaz malum kağıdı bile ithal etmekte))))

 • Şevki Akdemir
  Şevki Akdemir 5 aylar önce

  Bakanlık çevreyi çok düşünseydi market kasalarında bez torbalar satılırdı.

 • Hercai Hakkında
  Hercai Hakkında 5 aylar önce

  Şok nerdee

 • Ponçik martı
  Ponçik martı 5 aylar önce

  reis Mini Smartphone ATOM u incelermisiniz çok değişik bir telefon tam size gore

 • Guven Bulakbasar
  Guven Bulakbasar 5 aylar önce

  en iyi plastik üretimi yasaklasınlar kesin cözüm

 • müslim kocyiğit
  müslim kocyiğit 5 aylar önce

  Tamam eyvallah poşeti 25 kuruşa satıyorsun ozaman düz beyaz poşet yapın.Hem para veriyoruz hem de reklam yapıyoruz 👿

 • Tayfun Doğan
  Tayfun Doğan 5 aylar önce

  Eeeeeeeyyyyy webtekno..
  Buna neden değinmedin sorarım sana.. ingilterenin plastik çöpünü biz alırken poşetlerin parayla satılması milleti düdüklemek değil midir???
  www.bbc.com/news/science-environment-46566795

 • Levent GÜLŞEN
  Levent GÜLŞEN 5 aylar önce

  Cevre bahane gelir şahane ve ayrıca cevreyi sadece poşeti para satarak koruyamazsin sevgili bakanlık gereginden fazla ağaç kestirmiceksin, doğa harikası yerlere HES yaptirtmicaksin...Sen herşeyi düzelttin bir tek poşet meselesi kaldı öyle mi... Hadi ordan 😏

 • Şerife Eren
  Şerife Eren 5 aylar önce

  Bu güzel bilgiler için teşekkürler doga
  Ya iyi bakalım iyi yaşayalım

 • Erkan YILMAZ
  Erkan YILMAZ 5 aylar önce

  Para verip alınca bu poşetler çevreyi daha kirletmiyor mu benim beyin orda error veriyor usta:)

 • Efe Mert
  Efe Mert 5 aylar önce +1

  Kese kağıdı kullanalım bence sizce ??

 • Ümitcan Çakıcı
  Ümitcan Çakıcı 5 aylar önce

  Yaw hadi hepsine eyvallah da ben para verip neden marketlerin reklamını yapayım abi onun reklamını yaptığım için o bana para versin

 • kaan ilgi
  kaan ilgi 5 aylar önce

  3.53 orası NİĞDE

 • tataeme
  tataeme 5 aylar önce

  Çevreyi temiz tutmak için poşeti paralı yapmak gerekli değildir insanımızı bilgilendirip çevreyi temiz tutmayı bir insanlık görevi olarak tanıtıp sunmaları gereklidir poşeti paralı yapınca insanlar poşeti yine sağ sola atar ama çevreyi koruma bilinci yaratıp bunu insanlara öğretirseniz işte o zaman daha güzel bir dünya oluşturabilir.Saygılar.

 • Talha Tuna Sakarya
  Talha Tuna Sakarya 5 aylar önce

  İçerik bulamayınca ben ...

 • Ozan Midas
  Ozan Midas 5 aylar önce

  Yaşasın A-101 ve BİM Marketin çevreye, yaşama ve insana saygı duyan prensipleri! Onlar olmasaydı bu yararlı kanunu çıkaramazdı bu ülke!

 • Musa Demirel
  Musa Demirel 5 aylar önce

  Madem Poşete para veriyoruz o zaman neden onların reklamını yapıyoruz benim anlamadığım o

 • Legacy Of Discord Öfke Kanatları

  Erdoğana para yetmiyor yahu

 • SkyWolf-Gamer 《SWG》
  SkyWolf-Gamer 《SWG》 5 aylar önce

  Kirleten gene kirletecek o yüzden torbalar 1 lira olsun bizim ülke gene arıcak mesela cola kutusu cam olan o 25 kuruş VERİYO normalde ama bizim ülkede onları patlatmayı seviyorlar amk bizim ülkeye hiç bir sikim yapmayın ekonomiyi düzltin gerisi geliyor :D

 • Handan İmahanoglu
  Handan İmahanoglu 5 aylar önce

  Poşeti evde saklayanlar

 • Qwerty Qwerty
  Qwerty Qwerty 5 aylar önce

  Eskiden verilen fiş vergisi gibi poşetleri de getirenlere bir miktara karşı para verilse daha fazla yararı olacağını düşünüyorum.

 • Rss 06
  Rss 06 5 aylar önce +1

  3:55 iki eşek alışverişe gelmiş.