Yaşını Satamayınca Kuruttular, Şimdi Tüm Dünyaya Satıyorlar

Paylaş
Ekle
 • katma 11 Tem 2018
 • Aydın’ın Nazilli ilçesinde, ürettiği ürünü mevsiminde yaş olarak satamayınca çare arayan girişimci, içini oyduğu patlıcanı kurutarak satmayı başardı. Dedelerinin 63 yıl önce semt pazarlarında satışını yaptığı kuru patlıcan ile dünyaya açılan torunları, şimdilerde 5 kıtaya ürün gönderiyor.
  İhlas Haber Ajansı TRclips Kanalına Abone Olmak İçin:
  ► bit.ly/IHA-Abone
  Aydın’ın Nazilli ilçesindeki bu mahallede yediden yetmişe herkes bu işle meşgul. Sezonda 3 bin tona yakın yaş patlıcanı 600 aileye de iş kapısı yaparak kurutan Karaefe ailesi, yarım asır önce keşfettikleri mahalleye özgü hava koridoru sayesinde güneşten de en iyi şekilde yararlanarak doğal kurutma yapıyor.
  1955 yılından bu yana patlıcan oyarak geçimlerini sağlayan mahalleliye öncülük eden Karaefe ailesi, 3. kuşakla dünyaya açıldı. Amerika, Avustralya, Asya, Avrupa ve Afrika'ya kuru patlıcan gönderen Karaefe kardeşler, “Amerika’nın teknolojisi ile ünlü Silikon Vadisi varsa bizim de güneşten gelen doğal lezzeti ile ünlü patlıcan vadimiz var” sloganı ile hedef büyüterek dünyanın dört bir yanına kuruttukları ürünleri yolluyor. Türkiye'de en verimli ve doğal patlıcan kurutma işinin, dünyada eşi benzeri görülmeyen hava sirkülasyonu özelliği nedeniyle sadece bu mahalledeki 3 kilometrelik hava koridorunda verimli halde gerçekleştirildiğini keşfeden aile, bu keşfini kazanca dönüştürmeyi başarmış.
  İşi dedelerinden öğrendiler
  Dedeleri Abdullah Gandak’ın taze olarak satmakta zorlanmasıyla keşfetmiş olduğu oymacılık ve kurutma işini babalarından sonra devralınca bir adım daha öne giden Abdullah ve Turgay kardeşler, önceleri Almanya’daki gurbetçilere sattıkları kuru patlıcanı patent ve tescilini aldıktan sonra ürün çeşitliliğini de artırarak Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Ortadoğu, Afrika, Asya, Avustralya ve son olarak Amerika’ya gönderiyor.
  “İşimizi dedemiz ve babamızdan öğrendik” diyen Turgay Karaefe, “Bamyadan, fasulyeye, sivri biberden dolmalık bibere, kabaktan domatese kadar çok çeşitli yaz sebzelerini güneşte kurutarak kışın aynı lezzeti ile sofralara sunuyoruz. 7 ay süren sezonda 2 bin - 2 bin 500 ton yaş patlıcanla sadece kendimizin değil mahalledeki yaklaşık 600 ailenin de geçim kapısı olduk. Kuruttuklarımızın yüzde 65’den fazlasını ihraç ediyoruz. Bölgemizdeki ürünlerin yanı sıra Akdeniz Bölgesinden Marmara Bölgesine kadar getirdiğimiz ürünleri de işleyerek ekonomiye kazandırıyoruz. Mahallemizdeki 7’den 70’e herkes oymacılıkla geçiniyor. Her sokakta, her evde, köşe başlarında patlıcan oyan, özel alanlar dışında evlerinin balkonlarından çatı katlarına kadar her yerde kurutma işlemi yapan mahalle halkımız hayatlarından da oldukça memnun. Mahallemizde bu işi yaparak kazanç elde eden yaşlılarımız torunlarına, öğrenciler okullarına, genç kızlar da çeyizlerine destek oluyor. Patlıcanı oyup, kurutup dünyaya satarak hem Nazilli’yi hem de dünyayı ‘Güneşle gelen doğal lezzet’ sloganı ile kuru lezzetlerle doyurmaya devam ediyoruz” dedi.
  “Amerika’nın ‘Silikon Vadisi’ varsa bizimde ‘Patlıcan Vadimiz’ var”
  A Vitamini ve Fosfor yönünden zengin olan patlıcanın beslenmede büyük önemi olduğunu da ifade ederek Turgay Karaefe; “Yıldıztepe Mahallesinde kurutmuş olduğumuz patlıcan kurusu, biber kurusu gibi ürünlerin lezzetini ve tadını kutuplar hariç bütün dünya almaya başladı. Amerika’da teknoloji ile alakalı silikon vadisi bilinir, tanınır. Fakat biz de Yıldıztepe Mahallesi olarak iddialıyız, Nazilli’yi ‘Amerika’nın Silikon Vadisi varsa Nazilli’nin de Patlıcan Vadisi vardır’ diye tanıtmaya hazırız. Pirinçle patlıcanın buluşmasındaki en doğal lezzet Kuru Patlıcan Dolmasıdır. Tamamen doğal yöntem olan güneşle kurutulan ürünlerimizden elde ettiğimiz kuru patlıcanla yapılan yemeklerin tadına doyum olmaz. Türkiye’de başka bir yerde olmayan bu özel ortamda kuruttuğumuz ürünlerin lezzetini Türkiye zaten öğrendi. Yıldıztepe Mahallemizde kuruttuğumuz bu ürünleri alıp bütün dünyaya tanıtmaya, sofralara koymaya başladık” şeklinde konuştu.
  "İşi, dördüncü kuşağa da devredeceğiz"
  Kurutma işini ikinci kuşak olarak devraldığını ifade eden Turgay Karaefe’nin babası Turgut Karaefe'de, “Babam ve kayınpederim 1955’de bu işe başladılar. Ben 75 senesinde devraldım. Çocuklarım büyüyünceye kadar 2000 yılında onlara devrettim. Şu anda çocuklarım Abdullah ve Turgay Karaefe devam ediyorlar. Onlarda Allah nasip ederse ileride bu işi torunlarıma devretmeyi düşünüyorlar. Bu şekilde bu iş devam ediyor. Patlıcanlarımız güneşte kurutulmuştur ve tamamen doğaldır” dedi.

  #haber #gündem #news #sondakika #haberler #aydın #nazilli #patlican #kurupatlican #silikonvadisi
  ================================
  İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi
  ► www.iha.com.tr
  İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri
  ► facebook.com/iha.com.tr
  ► twitter.com/ihacomtr
  ► instagram.com/ihacomtr/
  ► plus.google.com/+ihatr_ihacomtr/
  İhlas Haber Ajansı hakkında
  www.iha.com.tr/hakkimizda.html
  İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için
  ►www.iha.com.tr/hakkimizda.html

YORUMLAR • 17

 • ÖMER Arslan
  ÖMER Arslan 7 aylar önce

  Patlıcan vadisi 😀😁

 • Arif Cesur
  Arif Cesur 10 aylar önce +1

  Çiftçinin malı yaşta kuruda olsa para etmez kardeşim.. bu ülkede ithalât var...

 • ekim Kilic
  ekim Kilic 10 aylar önce +2

  Maşallah allah emeginizin karşiligini bol bol versin.

 • Damla Can
  Damla Can 10 aylar önce +1

  emeğinize saglik bolkazanclar diliyorum

 • Halim Şahin
  Halim Şahin 10 aylar önce +4

  Abim kendine göre haklısın da senin elde ettiğin gelir silikon vadisinin gelirinin bir milyonda birine eşittir.

  • Halim Şahin
   Halim Şahin 10 aylar önce

   Heiner Freiher 😃

  • John Wick
   John Wick 10 aylar önce

   Boşuna nefes tüketme ak koyunlar anlamaz

  • Halim Şahin
   Halim Şahin 10 aylar önce +1

   Hasan Eren söz gelimi işte

  • Hasan Eren
   Hasan Eren 10 aylar önce

   Halim Şahin bir milyarda 1 i biles değildir 😂

 • Hicran İpekçi
  Hicran İpekçi 10 aylar önce +2

  Helal olsun başıralar👏👏👏

 • Eldor Rahimov
  Eldor Rahimov 10 aylar önce +3

  Vay çilgin türk helal olsun siz türklere helal be

 • BiLGiLERiM SiZiNLE
  BiLGiLERiM SiZiNLE 10 aylar önce

  Patlıcanın kabuğu!! Içi yokki

  • Hasan Eren
   Hasan Eren 10 aylar önce +1

   BiLGiLERiM SiZiNLE kuru patlican işte böyle olur. Patlican yemeğini hiç sevmem ama kurusu çok güzeldir.

 • Dionysos 92
  Dionysos 92 10 aylar önce +5

  Sıcağın sesi var lan videoda. Bunaldım izlerken

 • Leylatoprak Toprak
  Leylatoprak Toprak 10 aylar önce +3

  Vallahi helal olsun size cokta guzel olmus 👏👏👏👏👏

 • kamileeda nurrr
  kamileeda nurrr 10 aylar önce +1

  👍👍👍👏👏👏

 • Furkan
  Furkan 10 aylar önce +13

  Başlık ciddi mi diye geldim ciddiymiş