Vampir Edebiyatı - Kitap Günlükleri #5

Paylaş
Ekle
 • katma 2 Haz 2019
 • Vampir Edebiyatını derinden inceleyen Alican Saygı Ortanca, Ömercan Güldal ve Can Türkdoğan'ı hiç böyle görmediniz.
  Evet pek sevgili geekler! Bu videonun altına 10 cümleden oluşan, giriş, gelişme ve sonucu olan çok kısa bir fantastik hikaye yazıyorsunuz. Biz hepsini okuyup aralarından 3 şanslı yorumu seçiyoruz ve 3 kişiye Ömercan, Can ve Cevdet’in kişisel notu ile “Istrancalı Abdülharis Paşa” kitabı hediye ediyoruz. Haydi geekler, klavye sizin!
  İthaki'nin Sosyal Medya Hesapları
  Site: www.ithaki.com.tr/
  Facebook: facebook.com/ithakiyayinl...
  Instagram: instagram.com/ithakiyayin...
  Twitter: twitter.com/ithakiyayinlari
  Geekyapar Sosyal Medya Hesapları
  Site: www.geekyapar.com
  Facebook: facebook.com/geekyapar
  Instagram: instagram.com/geekyapar/
  Twitter: twitter.com/Geekyapar
  Spotify: open.spotify.com/user/geekyapar!
  Twitch: www.twitch.tv/geekyapar
  Ömercan Güldal
  Instagram: instagram.com/omercangul
  Twitter: twitter.com/omercan_guldal
  Bu program iki haftada 1 Pazar günleri saat 19:00'da yayınlanmaktadır. Takviminizi ayarlayınız
  #Geekyapar #KitapGünlükleri #Vampir
 • EğlenceEğlence

YORUMLAR • 107

 • Emre Şenvardar
  Emre Şenvardar Gün önce

  22:15 neyi izledik mi?? Bazı şeyleri inanılmaz bir şekilde anlaşılmaz geçmişsiniz ya.

 • Uğur ÇAKALASMA
  Uğur ÇAKALASMA 3 gün önce

  31. dakikada bahsedilen oyun " Legacy of Kain " serisi olsa gerek . Güzel oyundu.

 • talisman ex
  talisman ex 4 gün önce

  soul reaver ı ps de oynamıştım çocukken :D

 • talisman ex
  talisman ex 4 gün önce

  dracula'dan konu açıp Bela Lugosi'den söz etmemek olur mu beyler? adam efsane oyuncu

 • Sr Döner
  Sr Döner 4 gün önce

  Eragon miras serisini okuyun çok güzel

 • Hrh Irulan
  Hrh Irulan 5 gün önce +1

  Üç kollu tunç şamdanlarını göğe yükseltmiş Poseidon' a selam duran Leku' lar dizleri üzerinde huşuya geçmişlerdi. Hemen önlerinde içleri durmadan önce taşıdıkları son duygunun rengini almış yüreklerle dolu, pıhtılaşmış kanın dibinde biriktiği, üzerleri Kadim Sanat' ın en itibarlı sanatçılarının ellerinden döküldüğü belli olan motiflerle kaplı jadeite kâseler durmaktaydı.
  "Bir Yürek Tutucu' nun sofrasında asla yiyecek bir şey bulamazsın ama aç da kalkmazsın."
  Diğer ucunu belli belirsiz seçebildiği devasa masanın görkemi altında ezilirken Yürek Tutucu'nun Sofrası hakkında söylenilen bu duyumun ne kadar doğru olduğunu düşündü. Fakat çok geçmeden dikkati, her birinin kime ait olduğunu Yürek Tutucu' dan başkasının bilemeyeceği içi yürek dolu kâselere kaydı, beyaz olanlara yoğunlaşarak ihtiyacı olanı taradı gözleriyle.
  "Yanlış yerde, yanlış tonda arıyorsun o güzelim yüreği. Bencilliğe teslim olandan siyah, masumiyetle aklanandan beyaz olmasını beklememelisin."
  Masumluğun ve günahsızlığın temsili, Paradiso Terrestre' de ( Yeryüzü Cenneti' nde) tüm mağrur ihtişamıyla yolcusunu karşılayan, kutsal ışığı Araf ve Cennet basamaklarını aydınlatan Beatrice' nin billur yüreğinin beyaz olmasını beklemekten daha doğal ne olabilirdi ?
  "Öyleyse ihtiyacım olanı göstermeden, şu soruma cevap ver; yardım edecek misin bana ?"
  "Korkarım edemeyeceğim. Ay ışığında dahi huzur bulamadığını söylemişti dostlarım, benim yerimde olsaydın böylesi bir yüreği senin gibi huzursuz bir varlığa teslim eder miydin?"

 • Fidel Castro
  Fidel Castro 5 gün önce

  neil Gaiman mezarlık kitabı hakkında konuşurmusunuz. hayatımın en güzel kitabıdır.

 • Berkmoon
  Berkmoon 7 gün önce

  Aydın arkeoloji müzesinden çalınan eserlerle İzmir'de dolaşan ve Yunanistan'a kaçmak istediği belli olan 2 soyguncuyu haber alan Komiser Erlik, arabasına atlar ve iz peşine düşer. Tuhaf bir ismi vardır; geçmişiyle ilgili bildiği tek şey bir nehir ağzında sandalın içinde yalnız başına bulunmuş olduğudur. Rüyalarında hep kapkaranlık bir gecede, kürekleri ve motoru olmayan ama hareket eden bir sandalda görür kendini, bu yüzden karanlıktan çok korkar ve hep ışıklı ve gürültülü yerlerde uyumayı tercih eder. Soyguncular Torbalı isimli, İzmir'e bağlı ama Aydın'a yakın hoş bir semtte takılmaktadırlar. Bir araba kiralamayı başarırlar ve bu noktada Komiser Erlik tarafından izleri bulunur. Taşra yolunu izleyerek keyifle yolculuk yapan soyguncular, yol kenarında bir kendin pişir kendin ye piknik alanına rastlarlar. Hayatları boyunca böyle yerlerin yanından geçip gitmişlerdir fakat şimdi içeri girmek isterler. Ancak içeride sıfır müşteri ile gayet mutlu olan bir vampir tarikatının yaşadığından haberleri yoktur. İçeride kimliğini halen gizlemekte olan vampirler etrafta dolaşırken oturan soyguncular, Erlik'in mekana baskınıyla büyük bir çatışmaya girerler ve vampirler de dönüşüm geçirerek buna dahil olur. Soyguncular ölür ve vampir olarak uyanırlar, Erlik aralarında cesede benzemeyen tek vampire saldırır ve öldürmeyi başarır, ancak vampirleri kontrol edemeyeceğini anlayınca kanı içer ve onların lordu olup onları yeraltına kimsenin göremeyeceği yerlere yönlendirir; tıpkı yeraltı tanrısının yapması gerektiği gibi..

 • Yavuz Eyüp
  Yavuz Eyüp 7 gün önce

  kitaplıkta kral katili güncesi var madem okudunuz ne zaman gelir video

 • Murat LÜLECİ
  Murat LÜLECİ 8 gün önce

  Kitaplar yatmış, izleyem ve yeni kitap seçem..
  38:50 Mehmet Berk Yaltırık'ı Ceren Sungur'un programından hatırlayacak arkadaşlar..

 • ali arda sözen
  ali arda sözen 10 gün önce

  Bir de silmarillionu bassaniz keşke

 • Tunahan ÇOLAKOĞLU
  Tunahan ÇOLAKOĞLU 10 gün önce

  vampir + karizma = Blade

 • Fatih Küçük
  Fatih Küçük 10 gün önce +1

  size yalvarıyorum lütfen bu program az izleniyor diye atmamazlık yapmayın kanaıl en iyi işi bence :)

 • Ceren Turgut
  Ceren Turgut 10 gün önce

  Lütfen bu üçlüyle bu seriye devam edin. Ba yıl dım!

 • Yerdünya
  Yerdünya 11 gün önce

  Defterime kayıt düşüyorum; 12 Ocak 1998.
  Ağabeyim yirmi gündür hasta. Yatakta bilinçsizce, ateşler içinde, sayıklaya sayıklaya yatıyor; müdahale edilmezse ölecek. Başka çarem kalmadı. Vampirler gelmişti zamanında bu köye; ikisi erkek, biri kadın. Bir gece, ahırdan gölgeler halinde, teker teker çıkarlarken varlığına şahit olmuştum onların. Beni uzaktan görmelerine rağmen bana zarar vermemişler ve elebaşları olan o uzun boylu, sarışın adam, kanlı ağzıyla bana şefkatle gülümseyerek, "Bir rican olursa... söylemekten çekinme..." demişti dingin, pis ve soğuk sesiyle. Onlardan bir ricada bulundum ben de; sağ olsunlar, kırmadılar. Kapı çalıyor; geldiler. Ağabeyimi dönüştürmeye hazırım artık.

 • Burak Altunsoy
  Burak Altunsoy 11 gün önce

  Sokağın ortasında yerde boylu boyunca uzanan cesedi inceledi bir süre. Gözleri açık ama donuk, saçları kırlaşmış, başından aşağı akan kızıl bir kan vardı. Son 4 yıldır şu Allah'ın belası alzheimer hastalığı yüzünden her şeyi, herkesi unutuyordu, her şeyi ve herkesi... Ama bu cesette farklı bir şey vardı. Daha önce onu gördüğüne yemin edebilirdi. Cesedin gözlerine kilitlenmişken arkasındaki sesle irkildi birden: "Haydi gidiyoruz". Sesleneni tanımıyordu, belki de tanıyordu, bunu hiçbir zaman bilemeyecekti hastalığı yüzünden. "Peki" dedi ve son bir kez daha cesede uzun uzun baktı. Kendi cesedine...

 • Mehmet Ali
  Mehmet Ali 12 gün önce

  İthaki deyince insan daha çok bilimkurgu görmek istiyor 😊

 • Furkan TATLI
  Furkan TATLI 12 gün önce

  Yıl 2222 idi. Dünya tek kutup halini almıştı. Teknolojinin ilerlemesi insan ilişkilerini minimum seviyeye indirgemek ile kalmamış spor bir fiziksel hareketten uzaklaşarak tamamiyle teknolojik cihazlar vasıtasıyla yapılan bir parmak egzersizi olarak görülmeye başlamıştı. Hatta öyle ki geçmişten çıkarılıp izlenen basketbol, futbol, atletizm karşılaşmalarının videoları ücretli bazı Twitch yayıncıları dışında ulaşılamaz hale gelmişti. İnsanların %99'u 100 kilo ve üzerinde olup 40 yaşına gelemeden aşırı kilo sebebi ile ölmeye başlamıştı. Tüm devlet mecraları hareket edilmesini tavsiye etse de insanlar rahatı daha çok sevmişti. Bu dünya düzeninde basketbol denildiğinde akla NBA2K, futbol denildiğinde FİFA serileri dışında herhangi bir şey gelmiyordu. Ve insanlar bu hareketsizliğin içine gitgide daha da çekiliyordu. Ama bir devlet liderinin bunu bozmak için bir fikri vardı: Hareketsiz evde bulunanların hepsinin evini basma ve hareket etmeyi kabul edene kadar hapse atmak...

 • Okan Durur
  Okan Durur 12 gün önce

  Kılıcından daha da yorgun düşmüştü Merovia’lı Thrâkill ve bekleyiş içerisinde hareketin tekrar başlamasıyla kafasındaki bulantının geçeceğini düşünüyordu. Bu belirsizliği dağıtmak niyetiyle, formunu kavrayamadığı, idrakının çok üzerindeki, yaklaştığını hissettiren şeyin biçimini ve suretini hayal ediyordu. Gelenin umut verme ihtimalini iyimserliğe kapılmadan reddediyordu; çünkü yaşadığı dünyaya ve çevresine duyarsız insanlarda görmüştü bunu. Böylelikle her geçen saniye bir felakete dönüşüyordu. Esmer, kudretten yana şanslı teni ve katran gibi zırhı sebebiyle tepesinden vuran güneşe aldırmadan her zamankinden daha da bir gölgeye benzemişti. Bu güce ve kudrete rağmen var olan ikinci şansını tüketmek üzereydi. Karşısındaki aştığı tepeyi olduğundan daha haşmetli gösteren, yüzü güneşle yarışırcasına parıltılı Vittoria’lı Gerard’dı. Ulu atı Syrael’i manidar bir şekilde dizginlememişti. Yaklaştıkça ihtimaller tükeniyor, yaklaştıkça küçülüyordu Thrâkill’in gölgesi. Kesinlikle bir bekleyişti; fakat onca kötülüğe rağmen işin cilvesinden mi yoksa nihai sonun uzaklığından mı bilinmez, ölümden bir kere dönebilmiş bu gaddar şövalye için felaketi Gerard dahil bastığı toprak, elindeki kir ve neredeyse çağlamak üzere olan kan, sıkı sıkıya tuttuğu haşmetli kılıcı Hinthar, etrafında bir bir düşürdüğü kendisinden daha çok yaşamayı hak eden şerefli ve hür hayatlar, kararmaya başlayan hava, küllerinden doğan gölgesi, aldığı son nefesle birlikte muğlaklığını korumaya devam ediyordu.

 • Abdullah Gümüş
  Abdullah Gümüş 12 gün önce

  Çok da uzak olmadığını tahmin ettiğim Büyücüler Loncasına gidiyordum.Toprak yol tamamen temizdi ve üzerinde bir filiz bile yokdu.Önde yol ikiye ayrılıyordu ve hangi yöne gideceğime dair bir işaret yokdu.Yolları incelemeye başladım.Tabiki doğuya giden yolda bir sürü ayak izi vardı ancak batıya giden yolda hiçbir iz yokdu.Büyücülerin arkalarında iz bırakmamak isteyeceklerini düşünüp batıya doğru ilerlemeye başladım.Bana gelen davetiyede ''Khuzut Ormanına davetlisiniz.'' yazıyordu.Bu koca ormanın içinde nerede olduklarını bilmiyordum ve hislerime güvenip yürümeyi tercih etmiştim.Yol gitgide karışıyordu,etrafda yeni yıkılmış ve çatırdamaları hala duyulabilen ağaçlar yolu kapamıştı.Etrafıma baktığımda ormandan gelen yüzlerini maskelerle kapatmış üç kişi bana doğru yaklaşıyordu.

 • Varg Vikernes
  Varg Vikernes 12 gün önce

  10 cümleyle elimden bu geldi abi ama olsun;
  Ufukta kızıl bir güneş tüm zerafetiyle yükselirken, karanlık ise can çekişmekteydi. Gecenin habis çocukları çoktan inlerine dönmüşler ve karanlığın tekrar sokaklara hükmedeceği saatleri beklemekteydiler.
  Yalnızca o, oturduğu yerde taşa dönmüşçesine beklemekteydi. Adam, ellerine bulaşmış o kırmızı sıvıya şehvetle karışık bir heyecanla bakıyordu. Aslında uzun zamandır karşı çıkıyordu, kendisine yapışmış bu iğrenç lanetin çağrısına. Lakin bu bitmek tükenmek bilmeyen susamışlık, onu en başından beri kaçtığı o kötü sana getirmişti. O minik bedenlerin damarlarından akan kanı tattığında anlamıştı, aslında bunun bir lanet olmadığını. Emdiği o hayatlarda, bir zamanlar olduğu kişiden parçaları da tüketmişti ve bir gerçeği de kavramıştı.
  O eski adam yoktu ve lanet bir armağana dönüşmüştü. Adam, kan istiyordu.

 • Umut SEVİNÇ
  Umut SEVİNÇ 12 gün önce +1

  Hilmi gözlerini açtı. Rüya mı görüyordu, yoksa farklı bir şey mi vardı anlamadı; kendini garip hissediyordu. Hastalık gibi de değildi bu, güçsüz hissetmiyordu kendini; aksine çok güçlü hissediyordu, garip bir şeyler vardı. Sonra etrafına baktığında, anlamaya başlamıştı, toprağın üstünde yatıyordu; kafasını yukarıya doğru kaldırdı ve tüm göz alıcılığıyla dolunay parlıyordu. Sonra sıra ellerine bakmaya geldiğinde artık her şey için çok geç olduğunu fark etti. Pişmanlık, korku, öfke; tüm güçlü duygular bir anda parladı içinde; boğazında dalgalanan hırıltıya hakim olamıyordu, kendini tutmaya çalışsa da üstüne hucüm eden güçlü duyguları zaptedemiyordu... En sonunda malup geldi, boğazındaki hırıltıyı dolunaya savururcasına kafasını yukarı doğrulttu, hırıltı ses telleriyle birleşerek tiz bir yapıya büründü; tüm ormanda yankılanan ses, sanki Hilmi'yi hayata bağlayan damarlar gibi sarıyor, kan pompalıyordu vücuduna. Bir süre bu huzurlu anın tadını çıkarttı Hilmi, hiç bir şeyi düşünmeden. Nesefi tükendiğinde başını tekrar öne eğdi, rahat bir nefes aldı ve o anda dimağı kendine geldi; büyük bir hata yaptığının farkına vardı...
  Farkına varmasıyla tüm kaslarının gerginleşmesi bir oldu, tam koşmaya yeltenerek ileriye sıçrayacaktı ki, kalbinde saplanan okla oracığa yığıldı... Gecenin karanlığında, ağaçların arasında, Hilmi'nin gözlerindeki ışık sönerken; dolunayın kadim ışığı Hilmi'nin mavi gözlerini aydınlatmaya yetiyordu.

 • Noreply Arduino
  Noreply Arduino 12 gün önce

  Gene o sevemediğim günlerden biriydi.Her şey çok güzeldi gereğinden fazla güzel.Aslında güzel olan her şeyden nefret eden biri değilim ya da değildim ama o gün insana her şeyin çok güzel gitmediğini ,gidemeyeceğini öğreten bir gündü.Her şey gene güneşli güzel bir günle başlamıştı.
  Günü değerlendirmek için yürüyüşe çıkmıştım biraz uzun sürmüştü gün batarken eve varmak üzereydim.Bir kız çocuğu gördüm ağlıyordu normalde pek hisli merhametli bir insan değildim ama içimden oraya gitmek istedim kızın yanına.Tabi bunu kendim istediğimi sanıyordum sonra kızın arkasında uzun şapkalı bir adam çıktı elleri kızın kafasının üstündeydi sanki onu bir kukla gibi kontrol ediyordu bir an durmak istedim onu görünce ama galiba artık çok geçti o an gerçekten ölüceğimi hissettim sonra arkadan sesler geldi adam kızla beraber ordaki karanlığa saklandı.Sesler daha da yükseldi. Sonra tekrardan kontrol bende değilmiş gibi arkama döndüm bir güruh vardı.içlerinden biri bir kız çocuğuyla adam görüp görmediğimi sordu ellerinde tüfekler vardı.O an alakasız bir yeri gösterdim oraya gittiler dedim ama bunu diyenin ben olmadığımı biliyordum güruh o tarafa doğru hızla uzaklaşınca vücuduma sanki tekrardan kan gider gibi oldu.Hemen arkamı döndüm gitmişlerdi.
  Bir an durdum sonra hızli adımlarla evime gittim yatağa geçtim çarşafı kafama geçirdim ve sadece hızlı hızlı nefes alarak durdum bir an o kadar hızlı nefes aldım ki bayıldım sonra sabah uyandım ve her şeyin bir kabus olduğuna emindim.Kızın öldüğünü öğrenene kadar. Suçlusu bulunamamış.Eğer tekrar o ana dönebilme şansım olsaydı kaçıp gitmezdim kesinlikle kaçmazdım.Artık unutamıyorum o günü her güneşe baktığımda o aklıma geliyor.Bir daha güneşi görmeyi hak etmiyorum.Şimdi neden bu adam böyle güzel bir günde kendini astı demezsiniz ve son bir şey kızın ailesine gerçekten çok üzgün olduğumu söyleyin.(10 cümleden baya uzun oldu ama öyle güzel gidince durmak istemedim)

  • Noreply Arduino
   Noreply Arduino 12 gün önce

   Size çok teşekkür ederim ilk defa böyle bir şey denedim ve çok eğlendigimi farkettim

 • eren ertuğrul
  eren ertuğrul 13 gün önce +2

  Yazdığım pek de kısa olmayan kısa hikaye:
  Genç kız zorlanarak da olsa tepeye çıkarken duyduğu o korkunç seslerin kaynağına yaklaştığını hissetti. Doruğa vardığında, az ilerisinde duran ve kara cübbesiyle neredeyse geceyle bütünleşmiş olan silüeti ancak tepenin aşağısından gelen ışığın vurmasıyla fark edebildi ve irkildi.
  "Yaklaş,izle,duy" dedi kızın tanıdığı o şefkatli ses. Genç kız manzaraya baktığında tepeye vuran ışığın ve duyduğu feryatların aşağıdaki yanan köyden geldiğini anladı. Köydeki insanlar dehşet ve öfke içinde çığlıklar atıyor ve birbirlerini vahşice katlediyorlardı. Genç kız yıkılmışcasına: "Ne yaptın..onlara?" diye sordu. Konuşan gölge: "yanılsamalarını ellerinden aldım. Ruhlarının alev alması kolay oldu" diye yanıtladı. Sonra kız, yanındaki yüze belki de ilk defa gerçekten baktı. Gördüğü şey korkunç bir yaratığın çarpık suratı değil, köye şefkatle bakan hüzünlü bir çehreydi. Fakat gözlerinde hiçbir insaniyet yoktu. Sanki bir dipsiz çukurdu gözleri. Varsa bile vahşi bir yaratığın cam gözleriydi bunlar. Korkunç hiçliğe açılan bir kapıydı belki de...
  Genç kız şafak sökene kadar köyden yükselen alevleri izledi. "Hissediyor musun? diye fısıldadı yanındaki ses. Alevler ve çığlıklar bütünleşmişti artık. Ve genç kız bu hissettiği şeyin tek bir ruh olduğunu anladı. Feryatlar içinde süregelen yaşamın ruhu...
  10 cümleden uzun oldu ama bütünlüğü böyle sağlayabildim.daha çok hikayeden bi kesit gibi oldu dimi :)

  • eren ertuğrul
   eren ertuğrul 4 gün önce

   @talisman ex saol yazıyorum arada böyle.

  • talisman ex
   talisman ex 4 gün önce

   bence yazmaya devam etmelisin ben beğendim

 • Püren Güler
  Püren Güler 13 gün önce +1

  Ceren Sungur’un Yaltırık ile yaptığı şu yayın güzeldi
  trclips.com/video/EDrDy1Nz160/video.html
  Bir de bir kitap değil ama virüsle oluşan vampirlik olayına değişik bir hikaye ile katkı sunan Thirst filmi vardı. O da baya güzeldi.

 • Time Lord
  Time Lord 13 gün önce

  Her videodan sonra İthaki'den kitapları alıyorum ve şu ana kadar hiç şaşmadan memnun kaldım, umarım böyle devam eder.

 • Doruk Uçak
  Doruk Uçak 13 gün önce +1

  Yaparsa Geekyapar başkası s**kyapar

 • Can Bey
  Can Bey 13 gün önce +2

  Kendisi en başta normal bir insandı. Şehre saldıran kişileri gördüğünde onun için her şey değişmişti. Bu kişiler adeta gölgelere benziyordu ve çok hızlı hareket edebiliyorlardı. Gölge insanları gördükten sonra onun için hiçbir şey aynı olmadı. Ne zaman birine öfkelense, kötü bir davranışta bulunsa daha çok gölge insanlara benziyordu. Eskisi gibi iyi bir insan değildi artık. Kötülük yaptıkça gölgeleşiyor, gölgeleştiçke kötülük yapıyordu. Yaptıklarının farkına vardığında artık böyle biri olmak istemediğini fark etti ve bir tedavi aradı. Daha önce bu hastalığa yakalanan insanların notlarını bulduğunda artık iyileşeceğini düşünmüştü fakat bu notlarda yazanları okuduğu zaman tek tedavinin kendi elinde olduğunu fark etti. Gölgeleşmiş insanlar gibi kötü niyetli olmamak, onlardan biri olmamak için direnmek gerekiyordu ve tüm gölgeleşmiş insanlar aslında kendi kötülüklerine yenik düşmüş kişilerdi.

 • Hande Sacan
  Hande Sacan 13 gün önce +14

  ya bu serinin hastasıyım ama bazen bahsedilen kitaplar, yazarlar çok net anlaşılmıyor acaba o an bahsederken ya da tanıtırken montajda bi yazı mı geçse?

 • Tamer Emre
  Tamer Emre 13 gün önce

  geekyapar 1 nisan kafamıza ev eşyalari bantladık videosundaki müzik duygulandım :')

 • beste akgül
  beste akgül 13 gün önce

  Porfiria hastalığının temeline dayanıyor aslında. Porfirinin etkilerinden biri fotofobi, ataklar sırasında hastalar karanlık odalarda saklanıyor tabut gibi kutularda bekliyorlardı. Günümüzde porfirinin tedavisi kan transfüzyonu ortaçağda zenginler kan içmenin bu hastalığın ataklarını geçirdiğini fark ettiler halkın tabii kana erişimi yoktu, aristokrat porfiria hastaları ise şatolarında karanlık odalara kapanıp kan içiyordu. Porfiria romanyada daha yaygın bir hastalık.

 • Tnc Brbl
  Tnc Brbl 13 gün önce

  CT'nin ismini hatırlayamadığı oyun Blood Omen: Legacy of Kain. Diğeri de Soul Reaper değil Soul Reaver. PS1 zamanına tekabül ederler. Eidos firmasının coşturduğu yıllar. Zamanına göre güzel oyunlardı şimdi pek oynanacak durumda değiller.

 • Oguzhan Yıldız
  Oguzhan Yıldız 13 gün önce +14

  İthaki ile birlikte yaptığınız videoları çok beğeniyorum, umarım birlikte bol bol video gelir

 • KaraMurad
  KaraMurad 13 gün önce

  Castlevania'da çok güzel bir vampir hikayesi. Oyun için yazılmış bir hikaye olmasına rağmen gayet başarılı. Belmont ailesi ile Dracula'nın savaşları falan. Çizgi Dizisi'ni de yaptılar. Yeni sezonu gelecek diye biliyorum.

 • arda isikli
  arda isikli 13 gün önce

  Legacy of Kain'den bahsediyorsun Can fena oyun değildi :)

 • Erdal Kalaycı
  Erdal Kalaycı 13 gün önce

  Bu konuda yapılmış en iyi film bence blade dir, şimdi görsel efektleri dandik gelebilir ama iyi kalite ve ses sistemiyle izlemenizi tavsiye ederim.

 • Baran Aksoy
  Baran Aksoy 13 gün önce

  Cancım dediğin oyun Legacy of Kain 👍

 • Kerim Gürel
  Kerim Gürel 13 gün önce

  Hikayeleri bir kenara atıp gerçeği öğrenmek isterseniz tarihe bakın ; Fatih Sultan Mehmet'in verdiği emir üzerine bu kazıklı voyvodanın kellesini alıyorlar mezara gömüyorlar sonra bir gezide yaptıklarını öğrenince böyle birisinin toprakta yatmaya hakkı olmadığını , yakılması gerektiğini düşünüp mezarını açıyorlar ama ceset yerinde yok ! işte hikayeler böyle başlıyor . . benim bildiğim kadarıyla . . ruhu dinlenmesin . .

 • Carmen is a bitch
  Carmen is a bitch 13 gün önce +1

  İthaki'ye sesleniyorum neden THE UMBERELLA ACADEMY'inin telif hakkını almıyorsunuz?

 • edema
  edema 13 gün önce +3

  Çığlık atması gerektiğini bile unutmuştu. Bunu hatırlaması için tek bir damla yetmişti. Islak, koyu ve sıcak bir damla. Ama yine de tenini dondurduğunu hissetmişti o kor gibi damlanın. Çığlığı evinin duvarlarında çınlarken, bir ağacın gölgesi pencerenin dibine düşüyor, dans ediyordu. Çığlık boğazında kuruyarak tükendikten sonra gölgenin içi de doldu aynı sıvıyla. Bacaklarını nasıl kullanacağını bilmiyordu. Yapabilseydi koşardı ama artık koşamazdı. Artık yüzmesi gerekiyordu. Bundan on beş yıl önce ölen babasının kanında boğulmadan önce, yüzerek kurtulması gerekiyordu. Başaramadı. Çığlıkları, kanın içinde kayboldu, nefesi yitti ve sesi tükendi. Ciğerlerini yalnızca kan dolduruyordu artık.

 • Özgür Kılınç
  Özgür Kılınç 13 gün önce +1

  Anne Rice bu işin en iyisi olabilir.

 • sworddall
  sworddall 13 gün önce

  Legacy of kain diyorsun.

 • Kirbydolyn
  Kirbydolyn 13 gün önce

  Alican'a bi lafım yok ama şu videoda gözüm gerçekten CS'yi aradı. Yani bi wattpad muhabbeti dinleseydik fena mı olurdu..

 • Cihat Coce
  Cihat Coce 13 gün önce

  Silmarillion ve Bitmemiş Öyküler'in de konuşulduğunu görmek dileğiyle.

 • Zafer Canbulat
  Zafer Canbulat 13 gün önce +3

  Bu kılıç darbe aldıkça kara dumanlar çıkartıyor ve çapıştığı kılıçları, bıraktığı kara lekelerle çürütüyordu. Bu kılıç sadece yasaklanmış öğretilerin değil, aynı zamanda kibrin, kana susamışlığın ve melankolik bir aklın ürünüydü ve demirci bugünkü düelloda, kılıç kullanma yeteneğinden çok, yarattığı kılıcı sergilemeyi planlıyordu. Artık zamanı gelmişti, arenaya çıkarken yüz ifadesi her zamanki gibi melankolikti ve ilk saldırı hiç beklemediği bir sinsilikle geldi, hamleyi savuştursa da geri çekilirken sağ koluna küçük bir kesik aldı. Dövüşün daha başındayken hata yapması onu sinirlendirmişti ve o sinirlendikçe kılıcından olağanüstü yoğunlukta kara dumanlar çıkmaya başladı. Dumanın yoğunluğu izleyenleri şaşırttığı kadar demirciyi de şaşırttı, bir anlık duraksamadan sonra, iki rakip de dövüşmeye devam ettiler. Kılıçların çıkardığı tok sesler seyircileri heyecanlandırıyordu, agresif dövüştükleri halde birbirlerine açık nokta vermiyorlardı. Kılıç, arenayı çıkardığı siyah sis şeritleriyle örmüştü, fakat daha sonra tıpkı çöl cadılarının diri diri yakıldığı ateşleri taklit edercesine kara dumanlar üflüyordu. Arenayı kaplayan siyah sis ilk başlarda dövüşü daha heyecanlı kılsa da artık görüşü engelliyordu, hiç kimse bir şey göremez oldu, kılıç sesleri de gelmiyordu artık. Duman, kendisini soluyan herkesi delirtmeye başladı, insanlar birbirlerini öldürdü, etrafında öldürecek birini bulamayanlar da kendi gözlerini oydu. Bütün bu deliliğin merkezinde demircinin cesedi yatıyordu, duman ilk onu etkilemişti, kılıcını kalbine saplamış, ağzından ve burnundan kara dumanlar çıkıyordu.

 • Utku So
  Utku So 13 gün önce

  arkadan klima sesimi geliyo

 • fatih koc
  fatih koc 13 gün önce

  Osmanlinin son donemlerine kadar vampir ,hortlak vakalari gorulmus .takvimi vakaiye bile basilmis bir hortlak olayi var

 • sema
  sema 13 gün önce

  çok sardı bu

 • duygu yıldırım
  duygu yıldırım 13 gün önce

  Vücudundaki bütün kasları yırtarcasına koşarken neden burda olduğunu dahi hatırlamıyordu, tek amacı kaçmaktı, peşindeki şeyden olabildiğince uzağa.
  Geldiği yöne doğru mu yoksa tam tersine mi kaçıyordu, kurtuluşu hangi taraftaydı? Arkasında olmadığından emindi ama gittiği yönden de 'kurtuluşun sesi' olarak adlandıramayacağı sesler duydu. Bir karaltı önünde hareket ettiğinde panikle sağa doğru yönünü değiştirdi.
  Nefessiz kalmış bir şekilde çevresindeki bütün havayı solumaya çalışırken nasıl bu duruma düştüğünü hatırladı. Zorlukla nefes alan, öne doğru eğilmiş kafasındaki saçları çıplak bedenini kaplayan bir kız önünden geçip ormana doğru gitmişti. Merakına yenilip kızın arkasından gitmiş, daha ormanın içinde on adım atmıştı ki kızın ileride yerde kıvrandığını, bedeninin yamulup olağandışı bir şekilde büyüdüğünü görmüştü. Bunu gördüğü anda koşmaya başlamıştı ve arkasındaki canavarda peşine takılmıştı.
  Ayağı sert bir şeye takılıp yere düştüğünde yüreğinde umutsuzluğun çırpındığını hissetti ama yine de son çabasını sarf edip elleriyle ve dizleriyle yerde ilerlemeye çalışırken kulaklarına çatırdama sesleri, burnuna ise daha önce hiç duyumsamadığı bir çürük kokusu doldu. Dolunay Işığında yerdeki en belirgin şeye baktığında her boşluğu kurtçuklarla ve böceklerle dolu olan bir kurukafa kendisine bakıyordu.

 • Planetburcu
  Planetburcu 13 gün önce

  Dracula İstanbul'da'yi tavsiyenizle izlemistim.cok guzel
  Dracula Untold demeyin bana.Vlad'in sevgi pitircigi,ask bocegi ,iyi baba olarak gosterildigini gorunce cok sasirmistim.20dk dayanabildim.empati kurdurtmaya calismislar.

 • onurcan Yurt
  onurcan Yurt 13 gün önce

  Ceren Sungur ??

 • Amine
  Amine 13 gün önce

  Bikaç yıl önce çıkmış bir sezon sürmüş bir Drakula dizisi var. Osmanlı zamanında geçiyor. Ejder Tarikatı da dizide geçiyor ama Drakula'nın düşmanı olarak işlenmiş, videoda söylediğinizin tersi şekilde. Van Helsing Drakula'ya yardım eden bir karakter, birlikte Ejder Tarikatından intikam almaya çalışıyorlar bir yandan da Osmanlı'ya düşmanlar falan... Aslında klasik Drakula'yla Voyvoda karışımı bir hikaye. Karakterin diğer adı da Kazıklı Voyvoda zaten ve zamanın İngilteresinde Tesla'cılık oynayıp sosyeteye karışıyor izlerken eğlenmiştim ama devamını getirmemişler... Hikayesi videoda konuştuklarınızla çok paralel.

 • sevda acar
  sevda acar 13 gün önce +2

  Ooo imzalı kitap. Alırız vallaha.😍 Ee ne zaman gelecek diye beklediğim, heyecanlandığım bir seri oldu kitap günlükleri Alican bey'e koltuğunuzdan daimi bir yer ayırın be abilerim hep gelsin.

 • Savage Opress
  Savage Opress 13 gün önce +2

  30:40 taki oyun castlevania sanırım ct abi :)

  • Savage Opress
   Savage Opress 12 gün önce +1

   @Ecemm Dracula ile olan karşılaşma çok vurucuydu, ayrıca şiddet faktörü çok iyiydi gerçekten.

  • Ecemm
   Ecemm 12 gün önce +1

   Ben de bunu yazmaya gelmiştim. Hatta netflixte baya güzel bir serisi de çıktı.

 • Emre Aslan
  Emre Aslan 13 gün önce

  Ben bu tarzı pek sevmesem de ithaki karanlık kitaptan çoğunu okuyorum.
  Son zamanlarda ithaki ne çıkasa okuyoruz zaten, vites düşürmeden devam!

 • Amine
  Amine 13 gün önce

  Son zamanlarda vampirlere takmıştım, Vampirlerle Görüşme'yi falan izlememişim gözümden kaçmış araştırma yaptım bulduklarımı izledim. Aklımı okumuş gibi edebiyatını konuşmuşsunuz nasıl sevindim. Mary Shelley'yi de çok yakın zamanda izledim onun da filmi var kadınların o dönemlerde neler çektiğini, yazar olmalarının ne kadar tuhaf karşılandığını anlatan güzel bir filmdi.. Benim için izlemesi acayip keyifli bir video oldu keşke yanınızda olsaydım da birlikte tartışsaydık dedim......

 • BERBERBAŞI
  BERBERBAŞI 13 gün önce

  O bisküviyi kahvesine banmamalıydı. Olacakların herkesçe önceden bilinebileceği şahsi meselesi, basit bir fizik yasası ve entropi yardımıyla, arkadaşı bisküvi parçasının kendi bölgesini işaretlemesiyle başladı. Sıdıka Teyze elindeki sarma tabağını, beş dakika evvel önüne zorla sürüklediği misafir sehpasına koydu. Bayram ziyareti boyunca sağ kolu olarak atanan tatlı çatalına tek bakışıyla meramını anlatan Fehmi Bey, sarmalardan birini ağzında ağırlamaya karar vermişti çoktan.
  Ne olduysa o an oldu..

 • Volkan Üstün
  Volkan Üstün 13 gün önce +1

  Ravenloft dünyasına gireydiniz iyiydi

 • Nergis Bakır
  Nergis Bakır 13 gün önce +4

  Beyaz saçlı Blood Omen Kain :) Soul Reaver ile ortak paralel hikayeleri var Raziel ve Kain efsanedir :) Vampire The Masquerade ap ayrı zaten :)

 • Aysunay Asadova
  Aysunay Asadova 13 gün önce

  Ömercan bu kadar harika olmak zorundamısın? Bu video için yazmıyorum genel olarak söylüyorum.

 • YABANCI DİZİ - FİLM SAHNE

  Alican Abiyle inşallah uzun süre kitap günlüklerine devam edersiniz. Keyif aldığım tek program iyi ki varsınız 🙏

 • sezaidesouza
  sezaidesouza 13 gün önce

  on cümleden oluşan, giriş, gelişme ve sonucu olan çok kısa fantastik hikaye

 • Sima Metin
  Sima Metin 13 gün önce

  Tam finallere calisacaktim bu kaliteli sohbeti tercih ettim degerinizi bilin😂😂😂

 • Enver Uçar
  Enver Uçar 13 gün önce +1

  Vampir içerikli, Alacakaranlık gibi ergen içerikli olmayan roman arayanlar için Jasper Kent'in Danilov Beşlemesi'ni önerebilirim. Tarihi öğeler de barındıran, 1812-1918 arasında çeşitli dönemlerde Çarlık Rusyası'nda geçen güzel bir seri.

 • Recep Uçar
  Recep Uçar 13 gün önce

  Alican abi twitch kanalı açsa hiç sıkılmadan saatlerce izleyebilirim.

 • Tokatlı Fıstık BUH-RAN
  Tokatlı Fıstık BUH-RAN 13 gün önce +5

  Allam benim gibi BLADE serisini seven var inanamıyorum 😍

 • Mehmet Algan Atilla
  Mehmet Algan Atilla 13 gün önce

  legacy of Kane - oyun

 • Emirhan Doğan
  Emirhan Doğan 13 gün önce

  Samuel ağlamaklı gözlerle yaslandığı ağaçtan kalkıp geçen günü düşünmeye başladı.Ya kaçmalı ya da baş kaldırıp bu zulme bir dur demeliydi. En sevdiği arkadaşı Almaric gözlerinin önünde Kara büyücünün adamları tarafından öldürülmüştü zira, hava birden bozdu ve yağmur yağmaya başladı, Samuel'in aklına ise uzunca düşündükten sonra babasının kılıcı geldi ve eve gidip babasından yadigar olan efsunlu kılıcı annesinin odasındaki sandıktan almaya gitti.Kılıcı sarılı örtülerinden ayırıp onu özgürleştirdiğini düşünerek gülümserken kendi kaderine yön verdiğinin henüz farkında değildi.Kılıç büyülü sembollerle doluydu ve örtülerin içinde bir not ta şöyle yazıyordu , zamanı geldiğinde kılıç gerçek gücünü ortaya çıkaracak ve sana ne yapman gerektiğini söyleyecek.Samuel gülümseyerek hala bana birşeyler öğretmeye devam ediyorsun baba dedi ve kılıcın gerçek gücünü göstermesi için ne yapabileceğini düşündü. Uzun süren çabalarına rağmen bir türlü kılıcın gerçek gücünü ortaya çıkartamıyordu.Umutsuz ve beceriksizlikle dolu 1 aydan sonra Samuel kara kara düşünerek etrafta dolaşırken Kara büyücünün adamları birden Samuel'in belindeki kılıcı farkedip peşine takıldılar ve Samueli kovalamaya başladılar, Samuel güç bela Kara büyücünün adamlarından kaçmayı başardı.Bu kılıç Kara büyücünün tüm adamlarına öğrettiği kötülüğüyle ünlü birine aitti. Aradan geçen kısa süre sonra Kara büyücü herşeyden haberdar bir halde şehir meydanında halkı toplayıp büyük bir lanetin kapılarında olduğunu ve büyük iblis Kenovor'un kılıcının şehirde görüldüğünü söyleyerek kılıcın acilen bulanması gerektiğini ve herkesin ona yardımcı olacağını yoksa bedelini çok ağır ödeyeceklerini söyleyerek halkı tehdit ediyordu. Samuel elinde kılıcıyla uzaktan Kara büyücüyü dinlerken kılıcın parladığını farketmedi, bu parıltı yıllar süren karanlığın artık sona ermesine bir işaretti.

 • cem çakmak
  cem çakmak 13 gün önce

  drakula istanbul'da filminde sis sahnesini setteki çalışan herkese sigara içirerek çekmişler

 • Pınar D
  Pınar D 13 gün önce +3

  Gayet keyifliydi. Gotik edebiyata ve özellikle vampir edebiyatına ilgi duyanlar için hoş bir başlangıç ve özet olmuş. Bence bu yolda devam ;) 👻🖤

 • george martin
  george martin 13 gün önce

  osmanlı döneminde de sözde vampirlere rastlanılmıştır. 1833 tarihli o zamanki resmi gazete olan takvimi vakayide bir haber vardır tırnova olayı yazarsanız çıkar. olayın yeniçerilerle ilgisi var ocak kaldırıldıktan sonra halk için böyle bir gerekçe uydurulmuştur

 • MisketFaruk
  MisketFaruk 13 gün önce +3

  What we do in the shadows :)

 • pöoöklm şçşşö
  pöoöklm şçşşö 13 gün önce

  kimse kitapla ilgili bir şey dememiş, bari ben diyeyim: sevgili geekyapar ekibi bu fukara takipçinizi bir adet ıstırancalı abdülharis paşa kitabıyla mutlu eddebilirsiniz.

 • Emre Demir
  Emre Demir 13 gün önce

  -Yapacağınız edebiyatı s.k.yim. -Fyodor Dostoyevski

 • Oktay Evci
  Oktay Evci 13 gün önce +19

  Sonraki günlükte Cthulhu Mitosu'ndan bir şeyler duymak beni çok mutlu eder

 • No Life Gamer
  No Life Gamer 13 gün önce +1

  08:44 Colin Robinson

 • Halil İbrahim Karasu
  Halil İbrahim Karasu 13 gün önce +90

  Alican ile umarım devam edersiniz. Ne konuştuğunu bilen, hakkında konuştuğu şeyle bizzat meşgul olan birini dinlemek çok iyi geliyor.

 • Alper Yalçınkaya
  Alper Yalçınkaya 13 gün önce

  Charlaine Harris Sookie Stackhouse Romanlarını da Unutmayın Onlarda Güzel Vampir Romanlarıdır.
  J.R.Rain Yazmış Olduğu Samantha Moon Serisi de Güzeldir. Okumanızı Tavsiye Ederim.

 • duygu yıldırım
  duygu yıldırım 13 gün önce

  Biliyordum, sizi seviyorum 💙

 • Obsidiyen
  Obsidiyen 13 gün önce +1

  Polidori'nin duyulmasini ve hikayesinin turkce basilmasini yillardir bekleyen biri olarak bu video da beni cok mutlu etti

 • Bilal Alevli
  Bilal Alevli 13 gün önce +11

  Bahsedilen obur ve upir miti ile ilgilenenler ceren sungurun mehmet berk yaltırık ile çok güzel ve açıklayıcı bir videosu var bakabilirsiniz

 • H. Akçam
  H. Akçam 13 gün önce +16

  26:00 Bu arada Vampirle Görüşme'deki Claudia Anne Rice'ın ölen 5 yaşındaki kızına hitaben yazdığı bir karakter. Belki o yüzden hep 5 yaşında kalıyor yaşlanmıyor vs. durumu vardır. Kadının serzenişi gibi.

  • H. Akçam
   H. Akçam 13 gün önce +2

   @Time Lord önemli değil ^

  • Time Lord
   Time Lord 13 gün önce +2

   Yazarların bu tür olayları çok hoşuma gidiyor aynı zamanda hüzünlendiriyor.Bilgi için de teşekkürler.

 • Fatih Cem Özkan
  Fatih Cem Özkan 13 gün önce +1

  Karanlıktan gelen ürpertici sesle irkilerek uyandığında , ateşin sönmek üzere olduğunu ve üşümüş olduğunu farketti. Yol arkadaşlarından birisinin derin bir uykuda olduğunu diğerininse yeşil kapaklı bir deftere bir şeyler çizdiğini farketti. Meraklı ve acı içeren bir bakış attı , uyandıgını fark eden arkadasına , diz kapağını ovuşturarak . Arkadaşı anlamış olacak ki ; bize saldıran yaratıkları çiziyorum ve hatırladığım özelliklerini not ediyorum dedi. Ne kadar kötü koktuklarını da not almışsındır umarım dedi iğrenerek aklına geldikçe midesi bulanıyordu. Arkadaşının ne çizdigine bakmaya gitti ve savastıkları yaratığın başarıli bir çizimini gördü . Kertenkeleye benzer vucuda sahip, kurda benzeyen ağzı ile dehset saçan ayı gibi tüylü bir yaratık . O yaratıkta neydi? diye sordu arkadaşına . Sbaweq bölgesine verilen ceza dedi arkadası , daha önce görmemistim ama diğer bölgelerin cezalarından daha iyi dedi. Birden kendi bölgesine verilen ceza geldi aklına ve geride bıraktığı ailesi için tekrar endişelendi ancak bütün diyarı bu yaratiklardan kurtarma düşüncesiyle çıktığı bu yolculuğu tamamlamalıydı.

 • umut tekin
  umut tekin 13 gün önce +4

  Bir İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi olarak video çok hoşuma gitti. Ufak bir düzeltme Percy bays shelley değil biş diye okunuyor o.

 • Batman
  Batman 13 gün önce +2

  1)Drakula vs Batman
  2)Laz Drakula Temele karşı
  3)Fatih Sultan Mehmet vampirlere yargı dağıtıyor
  Adlı eserleri tüketebilirsiniz

  Bonus:Transilvanyada bin bir gece❤

 • H. Akçam
  H. Akçam 13 gün önce +4

  Daha başlamadan Anne Rice diye geldim bakalım ne olacak.

 • serdar
  serdar 13 gün önce +7

  Kral Katili Güncesi'ni de konuşur musunuz?

  • oğuz ırız
   oğuz ırız 13 gün önce +1

   @serdar geekteorinin videoları var tavsiye ederim.

  • serdar
   serdar 13 gün önce +4

   @oğuz ırız Bahsedildiğini ben de biliyorum fakat ayrı bir bölümde konuşulması daha hoş olur. Bu seride olay kitapları okuyun diye dayatmak değil zaten, geek içerik oluşturmak.

  • oğuz ırız
   oğuz ırız 13 gün önce +1

   Bu serinin bir bölümğnde biraz konuşuldu.konuşulmasında okuyan kendi bulup okusun.illa okuyun diye dayatmayla değil

 • Post42 Mevlânâ Derneği
  Post42 Mevlânâ Derneği 13 gün önce +16

  Keşke cs de olaydı wattpad konuşurdu :D

 • Esra
  Esra 13 gün önce +6

  E wattpad?

 • Tufan Y.
  Tufan Y. 13 gün önce +1

  muck

 • mustafa temel
  mustafa temel 13 gün önce +1

  akıllı olun