Başaran Holding'in uçağı İran'da neden düştü? Varsayımlar ve ihtimaller...

Paylaş
Ekle

YORUMLAR • 247

 • türkoglutürküm
  türkoglutürküm 29 gün önce

  basıt bır gosterge hatası ya kaptan pılot resmen ucagı dusurmek ıcın ugrasmıs ortdakı yardımcı gosterge kaptan pılot gostergesı normal devam et acıl ınıs ıste ucagı dusrmek ıcın elınden gelenı yapmıs kaptan pılot yrdmcı pılot ısı bılıyor ama ucagı devır alamıyor bu ıste bır ıs var

 • Force
  Force 5 aylar önce +3

  Bahsettiğiniz varsayımlar cok düşük.Kuleden hızınız neden düşük uyarısı asıl sorunun hız göstergelerinde olduğunu ve buraya yogunlaşmamız gerektigini gösteriyor.Ben size en kuvvetli muhtemeli yazayım. Pitot tüp kalkış esnasında tıkalı olsaydı kalkışta sorunla karşılaşılırdı.1 saatten fazla normal bir şekilde uçtuktan sonra(ki veri kayıtları o ana kadar herşeyin yerli yerinde olduğunu gösteriyor) tüpün havada o süratle ve yükseklikte tıkanması imkansız.Pilot aşırı hız uyarısı almış ki lövyeyi yukarı çekerek hızı yavaşlatmaya çalışmış.Bu da motorları durdurmuş.Göstergenin aşırı hız uyarısı vermesinden sonra hızı yavaşlattıgı için motorların durma noktasına geldiği uyarısı (ikisi birbirinden tam zıt uyarılardır) kokpitte tam bir kaos oluşturmuş.Büyük ihtimal tüp havada arızalanmış.Hız göstergesindeki sebepsiz artışı tesbit ettiği andan itibaren göstergeye güvenmemeliydi.Çünkü hiçbir müdahelede bulunmamışken hız kendi kendine yükselmez.Nitekim görsel kontrolle uçağın hızında ve motor sesindeki değişiklikleri tespit edebilir (gündüz vakti) ve aslında hiçbir şeyin değişmediğini sabit hızda gittiklerini anlayabilirdi.Yardımcı pilotun göstergesindeki sabitlik ilede bunu doğrulayabilirdi.Eğer hız göstergesi yükselmeye başladığında otomatik pilot devrede ise, otomatik pilot 1. kaptanın hız gösterge kayıtlarını okuduğu için otomatik olarak uçağın burnunu havaya kaldırarak hızı daha da yavaşlatır.Fakat raporda açıklanan pilotun 52 kez uçağın hızını yavaşlatmaya çalıştığı. Oto pilot devredeyse bile manuele alıp müdahelede bulunmuş.Uçak dalmaya başladıktan sonra ses hızını geçerek çarpmasına şöyle yorumlayabiliriz.Bir uçak dalmaya geçtikten sonra sadece 1 şekilde kurtarılabilir.Motora güç verilir.Bu sayede motorlar devreye girer ve uçak hayata döner,yere olan mesafe uzaksa burun tekrar havaya kaldırılıp uçağın tekrar yere paralel hale gelmesi sağlanabilir.Fakat yeterli mesafe olmadığı için son sürat dağa çakılmış.Her pilot soğukkanlılığını kullanarak böyle bir kaostan kurtulamaz. Allah rahmet eylesin.

  • Muhammed Kasap
   Muhammed Kasap 2 aylar önce

   Merhaba, soylediiklerinizin coguna katiliyorum. THY yolcu uicagin Amsterdamda yaptigi kazadaki gibi iki metreyi karsilastirip ikinci metreye gore ucagi ayarlayabilirlerdi ve yanlis bilmiyorsam ucus aninda kuleden ucagin hangi suratla uctugunu sorabilirlerdi.
   Ucak dalmaya gectiginde ucagi yeniden kontrol altina almak cok zordur, ben sanmiyorum asiri surattan sonra kontrol altina alacaklarini, yolcu ucagi pilotundan dinledim o dikey olan kanat( rudder) onu kullanarak kontrolu yeniden saglayabilirsin diyor.
   Ve ucak yaklasik 12km yukseklikten birden yukseklik kaybediyor, sizin dediginzi gibi kolay olsaydi 12km yukseklikte kontrolu yeniden saglayabilirlerdi.
   Selamlar, Muhammed

 • BAY BORA
  BAY BORA 5 aylar önce

  Helyum yanıcı değil, tehlikeli değil, helyum yerine hidrojen tehlikelidir.
  Böyle özel jetlerde sigara da içerler, uçan balon da kabine koyarlar, kutlama yaparken pasta üzerindeki
  maytapları da yakarlar, etrafı da tutuştururlar, her şey mümkün.
  Uçmak ciddi bir iş, emniyeti asla elden bırakmayacaksın.

 • Günay Aydınlı
  Günay Aydınlı 6 aylar önce +1

  Bu zengin takımı hiç fakiri fukarayı düşünürmü? Hiç kimseye sadaka verirmiydi acaba? Çalışanını düşünür adaletli bir paylaşım yaparmı? Onlar yapmazsa allah adaleti sağlar. Buda allahın adeleti bazı insanlar açlıktan ölürken bunlar zenginlikten hayatını kaybetti.

 • efe efe
  efe efe 7 aylar önce

  Pilot hatasi maalesef

 • ÖzGüR ÇeLiK
  ÖzGüR ÇeLiK 7 aylar önce +1

  😎😄

 • ilham yaho
  ilham yaho 8 aylar önce

  Allah rəhmət eləsin

 • Martin Schumann
  Martin Schumann 8 aylar önce +2

  Neden Sakliyorsunuz Kimden Korkuyorsunuz ! BU UCAGI iRaN DÜŞÜRDÜ ! Kaynak Ararsaniz iranli Rütbelilere Sorun !

  • Erol bulut
   Erol bulut 7 aylar önce +1

   Martin Schumann iranın ta amına koyayım,Amerika sikecek iranı az kaldı

 • Sinan Dinç
  Sinan Dinç 8 aylar önce +1

  Büyük ihtimal sebep explosive decompression. Cünkü düşme başladıktan sonra hiç müdahele yapılmamış, mayday bile verilmemiş, pilotlardan hiç ses yok. Stall olsaydı o kadar yüksekten kurtarma şansı yüksek, uçağın burnunu alçaltıp tam güç vererek kolayca kurtarabilirdi. Yangın olsa duman alarmı verilirdi, o kadar çabuk düşmezdi.

 • Der letzte Mann auf Erden
  Der letzte Mann auf Erden 8 aylar önce +2

  Geberdi gitti, iyi oldu...... Yarabbi sukur.......

 • Sinan Arslan
  Sinan Arslan 8 aylar önce +1

  13.000 feet/dk = 247 km/sa

 • seyma aktas
  seyma aktas 8 aylar önce

  Cok aci ve uzucu 😭😭bizde artik bu aciklamalarla memleketede gidemicez .

 • Dunya00000 Dunya00000
  Dunya00000 Dunya00000 9 aylar önce

  Paris geden olmadi niye dubay geden oldu cox heyif

 • hainkostof
  hainkostof 9 aylar önce

  Uçağın hızlı irtifa kaybı stall ihtimalini güçlendiriyor bence

 • N C
  N C 9 aylar önce

  valla magazin programlarinda yok balondan degil deniliyo sigara icildi diyolar bu kizlarin arkadaslari yok degil diyolar kabahat pilotlarda Gariban ekmek parasinda kosuyo bilerek dusurmediler ya ucagi pilotlar olumsuz biseyler olmus belli ama lutfen kimse saklamasin ki digerlerinede ornek olsun eger balondan kaynaklandiysa herkese ders olarak nitelikte

 • MeZaRCı LoRD
  MeZaRCı LoRD 9 aylar önce

  Uhulet ve suhulet içinde uyuyun 😤

 • Abdullah Yalirgan
  Abdullah Yalirgan 9 aylar önce +1

  Üzülecek birşey yok geride kalanlar aç açıkta değil ama gariban ölse ocak sönüyor bunlara bi bok olmaz ülke bir avuç tüketici den olmuş ..

 • Doğaç Yıldırım
  Doğaç Yıldırım 9 aylar önce +1

  Helyum asal gazdır, yanmaz.

 • hakan sulu
  hakan sulu 9 aylar önce +1

  Biri çıkıp bu kadın pilotun ruh hastası ihtimalinin olabileceğini düşünmüyor..Kadin pilot fotoğraflarda hiç iyi durmuyor .Feto olayından da görevden alınmış rutbesini kurtarmaya çalışıyormuş..yani kadın sıkıntılı.

 • APSUVA açpıkhua
  APSUVA açpıkhua 9 aylar önce +1

  iş adamlarına ayar veren feto ve destekçilerinin operasyonu olabilir pilotun ölüsü bulunamassa paraşütle atlayabilirmi bu uçaktan bilmiyorum olabilir şeytan ayrıntına gizlidir her açıdan bakmak lazım uyanık olmak zorundayız

 • 1980derkaiser
  1980derkaiser 9 aylar önce +1

  Şu insanların bu şekilde ölümlerine sevinen tiplerin cebine 3 kuruş para koy; ne yapacaklarını , nasıl harcayacaklarını, altlarına hangi arabayı çekeceklerini, yurt dışında nereye gidip tatil yapacaklarını şaşırırlar. Ama EZİKLİK,ZAVALLILIK, KISKANÇLIK bunların ECDATLARINDAN miras kalmış, kemiklerine , genlerine işlemiş. Dünyaya 1 MİLYON KERE GELSELER, bu kızların 27-28 yıllık ömürlerine sığdırdıkları hayatı yaşayamayacaklar, bu kızların aldıkları eğitimi alamayacak, ülkeye kattıklarını katamayacaklar. Kısacası bu TİPLER için tek bir GERÇEK var ve bu gerçeği EŞŞEK gibi kabul edecekler. Başkalarının hayatlarına İMRENİP, onları KISKANARAK , ACILARINA SEVİNEREK harcayacakları BOŞ BELEŞ bir ömür ve sonrasında TOPRAĞIN ALTI.

 • Van Helsing
  Van Helsing 9 aylar önce

  ucakta doner kebab pisiryolardi ondan yangin cikmis

 • Volkan Sütçüoğlu
  Volkan Sütçüoğlu 9 aylar önce +2

  pilotaj hatası gibi duruyor...kadın pilot tsk'dan yetişme ama aslen helikopter pilotu, tsk gibi ciidi bir kurumdan sabit kanat eğitimi almamış...sonrasında tsk'dan ayrılıp sivil bir havacılık okulunda sabit kanat eğitimini tamamlayıp bu işe girmiş..benim okuduğum işe gireli de bir kaç ay olmuş....binlerce saatlik tecrübe yapmadan tsk'dan thy'ye adam almıyorlar...günahını almak istemem ama bu okuduklarım bana tecrübe yetersizliğine dayalı pilotaj hatasını düşündürttü...

 • 52ozhan
  52ozhan 9 aylar önce +1

  Allah rahmet eylesin... Tolga abi çok sağol...

 • Air force
  Air force 9 aylar önce +3

  Konuyla alakasız ama elektronik savaş uçakları ( ea-18g growler ec-130 compass call e-11a bacn gibi )ne işe yarar bilen varmı ? Sadece radar mi karıştırıyor yoksa başka görevler varmı ? Tşkler!

  • Air force
   Air force 9 aylar önce +2

   kokpitaero çok tşkler .

  • kokpitaero
   kokpitaero  9 aylar önce +3

   Bu uçaklar sinyal karıştırıcı. Sinyallere radar da dahil, cep telefonları, telsiz de...

 • Bahram Fakher
  Bahram Fakher 9 aylar önce

  تسلیت به خانواده باشاران

 • nazdi saqqi
  nazdi saqqi 9 aylar önce

  onlar zengin ozelde oldu burda iyrenc nifret kusanlar insanlikdan nasibini almayanlara bende insafsicca sizde fakirhane siradan trafik kazasinda yahud yanqinda olun

 • nazdi saqqi
  nazdi saqqi 9 aylar önce

  11martda 11 oli.yazik cok rahmet dilerim aillerine

 • Esra Albayrak
  Esra Albayrak 9 aylar önce +1

  Benim senelerdir suren ciddi ucak fobim var. Bu ihtimal ayrintilarini dinledikten sonra uzun sure ucmayacagim galiba. Ucsam bile kabin basinci ile olmeyi isterim bayiliyosun hic olmazsa olecegini tahmin etmiyorsun daha iyi yani tesekkur ederim bilgileriniz icin.

 • AT B
  AT B 9 aylar önce +4

  @kokpitero, oncelikle cok tebrik ediyorum, gayet guzel bir video olmus.
  ben, ucak kazalari ile ilgili meshur bir cok belgeselleri takip ederim.
  (air crash investigation, etc.).
  oradan cok fazla teknik, non-teknik bilgi edindim. nacizane yorumum:
  3 tane feedback'im olacak:
  1- stall ile ilgili biraz daha detayli aciklama yapilabilirdi. hizi azaldi biraz eksik bir aciklama.
  bu konuda teknik bilgi seviyesi olmayan arkadaslar icin.
  stall yuzunden dusen bir cok ucak var, pilot, stall'dan kurtaramadigi icin.
  aslinda 38.000 feet'e ciktiysa, stall riski biraz daha artiyor. pilotlar ani irtifa kaybi
  yasamis dediginize gore, 12.000 feet, bu da demek ki ya teknik buyuk bir sey, ya da stall.
  ancak stall'dan kurtarmak cok da zor degil, tecrubeli pilotlar, ucagin burnunu asagi alip
  motor gucunu arttirdigi zaman genelde recovery oluyor. ancak o esnada heyecan/stress'ten hata yapan pilotlar olabiliyor. (yaknlarda oyle bir ucak, stall'a karsi gerekli reaksiyonu veremedikleri icin atlantik/ya da pasific okyanusuna dusmustu ( airfrance olabilir, ya da airasia tam hatirlayamadim +300 kapasiteli).
  2- ayni cins ucak'in, kaza raporlari var mi? daha once bu ucak hic dusmus mu, ya da bir sorun yasamis mi?
  3- dusen bu ucagimizin, tamir/bakim raporlarina ulasma sansimiz var mi? bildigim kadariyla public olarak ulasilabiliyor.
  onun disinda muhtemel sorunlar guzel ele alinmis.
  normal seferlerde KESIKLIKLE balon alinmaz, helyum. ayrica bir baska kaynak, bir patlamaya isaret ediyor. ucaa binmeden once, hanim kiziminiz elinde 5-6 tane balon vardi bir fotografta. acaba yuksek irtifada, balon patlayip yanici helyum gazini ortama birakmis olabilir mi, ve buna bagli yangin zinciri, aklima bir suphe geldi.
  yalniz bir baska nacizane eklemek istedigim, ucak, sanirim bir dagin zirvesine dogru bir yere dusmus. acaba hava sartlari nasildi? bulut cok muydu? ucak stall ettikten sonra ekip acaba kar kapli dagi, hava da bulutluysa farkedemedi mi acaba? (bunlar gecmiste olmus olaylar, kafamdan hikaye yazmiyorum).
  -------
  arkadaslar lutfen olmus kisilerin arkasindan rahmet disinda bir sey soylemeyelim.
  bizler de zengin olsak belki o hayatlari yasardik, hatta daha fazlasini.
  onemli olan kendi imtihanimizi kendi olculerimizde basariyla tamamlamak, birbirimizin acilarina ortak olmak.
  tabii ki zengin ailesnin cocuguna da bas sagligi dileyecegiz, suroyedeki ve dunyanin her yerinde zulum altindaki kisilere de elimizden geldigi kadar yardim edecegiz, bas sagligi dileyecegiz.
  Vesselam...
  edit: ingilizce konusulan bir ulkede uzun yillardir yasiyorum, biraz turkce ingilizcem karisik, kusura bakmayin.

  • kokpitaero
   kokpitaero  9 aylar önce

   Çok teşekkürler. Kazanın ilk saatlerinde eldeki kısıtlı bilgilerle bu yorumları yapabildim.

 • Milli Şuur
  Milli Şuur 9 aylar önce

  AFRİN

 • Naci Aydın Minsk
  Naci Aydın Minsk 9 aylar önce +2

  Kötü bir durum da-bize ne?Cebinde 5 kuruş olmayan insanlar neyin derdine düşmüş.

 • UmuT Altiok
  UmuT Altiok 9 aylar önce

  ALLAH RAHMET EĞLESİN :( kim bilir ne güzel yürekli insanlar idi... yazık oldu çok üzüldük

 • Tarik Demirok
  Tarik Demirok 9 aylar önce +3

  Biz ne zaman ve nasıl bu kadar vicdansız olduk?nedir bu çekememezlik?insan hayatı la bu.bende orta sınıf biriyim ama bu zenginlerin ölmesine sevinmemi gerektirmez.İyi AMK Broadway sahibi olanlar trafik kazalarında ölen üst marka golfe lineaya bmw ya sevinsinler oh olmuş iyi arabaya biniyorlar ölsün desinler.merak etmeyin Demezler çünkü onlar vicdanlı ve şerefli insanlar...he birde böyle bir olaya uzulmeyi bırak birde sevinen orospu çocuğu na sözüm o insanlar kaç bin kişiye iş imkanı sunuyor biliyor musun ak yaratığı...

 • Shayan Shojaee
  Shayan Shojaee 9 aylar önce +3

  Bi iranli olarak . ozgunum .. Basinz sagolsun

 • Adolf Rommel
  Adolf Rommel 9 aylar önce

  Şu Türkiye'nin haline bak oturupta zengin paracı heriflerin ve onun züppelerine üzülüyoruz sanki ülkede şehit yok ölü yok. Bu kadar kadın çocuk katliamı oluyor, orospu evladının biri 3 yaşındaki küçücük çocuğa tecavüz ederek iç organlarını patlatıyor ülke "püh Allah belanı versin" sözcüğünden başka birşey demiyor herife. Fakat elin zengini ölünce herkez yalakaya dönüşüyor vah püh Mina hanım gitti gencecik çocuklar gitti falan. Ulan üstüne üstün bide pilot ve diğer mürettebata üzülende yok. Şuna para için yakaran kapitalist domuzlarda çok, bundan başkasının dert istiyorsanız fakir şehit ailesinin ocağındaki aleve yanın en azından önemli bir şey için, vatan için can veriyolar o insanlar.Bekarlığa veda partisi verip ayyaşken ölmüyorlar bu insanların günahı olsun veya olmasın üzülsün veya üzülmesin ama bu milletin anacak çok ruhu var yalakalığınızı kendine saklayın burjuva kesimi,benim üzülecek tek bir olum var onlarda şehitlerim!

 • Nicat Elyev
  Nicat Elyev 9 aylar önce +2

  Bunu incelemek coxda cetin deyilki.melumdu her sey.bu rusya sefirinin turkuyede oldurlmesine benzeyir.seytanlar is basinda.

 • M.Murat BİCİOĞLU
  M.Murat BİCİOĞLU 9 aylar önce +1

  Küçük bir hatırlatma...
  Helyum “soy gaz”dır. Kararlı bir element olduğundan diğer elementlerle bileşik yapmaz ve oksijen ile tepkimeye giremez yani yanma tepkimesinde hiçbir zaman Helyum yer alamaz.

  • AT B
   AT B 9 aylar önce

   meraktan soruyorum, ucakta "jet Fuel" vardir. ya da kablolarda herhangi bir spark (kivilcima bagli) bir reaksiyon baslatmis olabilir mi ?

 • Meva Nur
  Meva Nur 9 aylar önce

  Çok üzüldüm Allah rahmet eylesin yakınlarınada Allah sabır versin

 • ali ihsan güner
  ali ihsan güner 9 aylar önce

  Helyum atom nunarası 2 . Bir soy gaz. Ne yanar nede patlar. Füzyon reaktöründe ve yaşlı yıldızlarda 100 milyon kelvin sıcaklıkta birleşerek karbon atomlarını oluşturur. Süpernova patlayınca da evrene dağılır. Yıldızlarda carbon üretim süreci yaşamın kaynağıdır. Canlıların yapı taşı karbondur. Ancak yaşamlar çok çabuk sona eriyor. Allah cc rahmet eylesin.

 • Haldun Ozbek
  Haldun Ozbek 9 aylar önce

  Bilgiler için teşekkür ederim. Sadece Helyum asal bir gazdır ve yanmaz , patlamaz bunu belirtmek isterim

 • M.Metin Çavuşoğlu
  M.Metin Çavuşoğlu 9 aylar önce +1

  Yahu ne kadar umarsız ahmak dangalak insanlar kardeşim, ölen zenginmiş fakirmiş onun kızı bunun oğluymuş ne fark eder. Bizim dikkatimizi çeken olay yaşanan bir uçak kazası ve ardında bıraktığı izler. Bre dümbüllüler madem ölenlerin servetleri veya ne maksatla bindikleri gittikleriyle okadar ilgilisiniz de o uçakta 3 tane de anam babam usulü insan vardı 2 si pilot biri kabin memuru şimdi onları hangi kefeye koyuyorsunuz? Videoyu izlediğimiz kanal kokpitaero, karı gibi yorum yapacaksanız.....gidin başka kanallarda mecralarda yapın.

 • zeus zeus
  zeus zeus 9 aylar önce +1

  bence bu pilotlar savaş halindeki ülkelerin üzerine gelince panik olup yükselmek istedi sebep bu olabilir...

 • Gayret Murat Durmaçalış

  Ne olursa olsun olenlerin ailesine bassagligi dilerim islam uzerine olduyse allah rahmet etsin yok islam uzerine olmememisse topragi bol olsun

 • Elif Tekin
  Elif Tekin 9 aylar önce +4

  Yazık vallahi ! muslumana yakismayan yorumlari okudukca tiksiniyorum. Kimin nerden kazanip kaybedecegi belli olmaz belki yanarak öldükleri için Mevlam gunahlarini affedecek bizler hic bisey diyemeyiz Allah ile kul arasinda olan şeyler.. ha fakir ha zengin hepsi kardesimiz.. Mevlam rahmetiyle muamele eylesin

 • Gayret Murat Durmaçalış

  Rusyadaki idaaya gore iran yanlislikla fuze ile vurmus

 • Usta Sensin
  Usta Sensin 9 aylar önce +6

  kimin neye inandığını bilmiyorum ama mantıklı ve ahlaklı bir insanın uygulaması gereken bir hadisi paylaşıyım dedim: “ Ölülerinize sakın dil uzatmayın; hele ki sövüp saymaya kalkmayın. Çünkü onlar dünyada yapmış oldukları kötülüklerinin cezasını çekeceği, iyiliklerinin de ödülünü alacağı en âdil mercie gitmiş bulunmaktadırlar; onların cezalandırılması ya da ödüllendirilmesi size düşmez'''

  • Hayrettin Ergen
   Hayrettin Ergen 9 aylar önce +1

   Usta Sensin adamsin kardesim baska diycek bisey yok! Su hayvanlar biraz okusun da anlarlar insallah

 • Murat Senturk
  Murat Senturk 9 aylar önce +2

  Tolga bey açıklamalar için teşekkürler...
  Kazada ölenlere rahmet ve ailelerine, sabır ve baş sağlığı dilerim....
  Ölen kişinin arkasından kötü söz söyleyenlere bir hatırlatma; "Her nefis birgün ölümü tadacaktır"....Nokta...

 • salih üzümcü
  salih üzümcü 9 aylar önce +5

  Uçak kazaları genelde birkaç faktörün bir araya gelmesiyle oluşur. Bu örnekte videodan da anlaşıldığı gibi Bombardier 604 için yük önemli, basınç kaybı ve yangın ihtimallerinden bahsedilmiş ama yükten bahsedilmemiş uçak bu kadar yüke karşı hassas iken büyük ihtimal yolcuların bundan haberi yoktu, Gelir durumu iyi olan 7 hanfendinin dubai den hediyelik yük almış olmaları ihtimali var , hatta çoğu işkadını belki kendi iş alanlarıyla ilgili birşeyler de aldılar ve bu yük büyük ihtimal hesaplanmadı pilotlarında gelen ekstra yükü hesaba kattıklarını sanmıyorum çünkü iş jetiyle çok uzun süre uçmadıklarını duymuştum ayrıca pilot istanbuldan dubai ye bu yükle gittik geri de geliriz gibi bir güvenceye sahip olabiliyor , halbuki yük yanlış hesaplama hatta hesaba katmama yüzünden birçok uçak düşmüş.Yük işin birinci faktörü , uçak yük yüzünden stall a girince ikinci faktör devreye giriyor pilot bu sorunla nasıl başetti , yani stall a giren bir bombardier nasıl kurtarılır bunu denerken bir sorunla karşılaştı mı , büyük yolcu jetleri titriyor peki bu iş jetleri nasıl titriyor bunu incelemek lazım bu halden bir iş jetini kurtarmak nasıl bir iş , kazayla biten yük problemli birçok uçuşta stalla giren uçağın pilot burnunu aşağı kırmak yerine yukarı kırarak durumu daha da dramatik hale getirmiş , burdaki uçuş verisi de bunu destekler nitelikte, yalnız 10 km yükseklikten yere çakılana kadar olan sürede baya zaman var hız kazanabilmek için , son dakikalarında uçak sürekli titremiş olmalı , yolcuların son dakikaları sanırım gayet kötüydü, pilotların kriz anında kontrollü olmaları çok önemli , uçağın kara kutusu incelenirse olay açığa kavuşur. Ölenlere Allah rahmet eylesin yakınlarına da sabır dilerim. Umarım kaza kırım raporu bundan sonraki uçuşlarımızı daha güvenli hale getirecek bilgiler sağlar bize.(Helyum yanıcı gazdır falan denilip hidrojenden bahsedilmemesi profesyonel havayı baya bozmuş)

 • jimbim juko
  jimbim juko 9 aylar önce +2

  amina koyim yakinda sikmeye am kalmicak dünyada

 • Jack Reacher
  Jack Reacher 9 aylar önce +1

  İnsanların canını hiçe sayan fakir ve hastalıklı orospu çocukları dökülmüş yine yorumlara...

 • pınar ve ipek
  pınar ve ipek 9 aylar önce

  Kamera kayıtlarına bakılsın bence suikastta olabilir araplara güven yok

 • Volkan B
  Volkan B 9 aylar önce

  şu klavye delikanlılarına bakıyorum da hepsi de anlamsız ve yabancı nickler, içlerinde bir kıskançlık bir çekememezlik var, onlara burdan sesleniyorum insanları kıskançlıktan çatlıyacağınıza Allah korkusundan çatlayın belki o zaman Allah size de verir.

 • İrem Özdemir
  İrem Özdemir 9 aylar önce +7

  La bi gidin amk isiniz gucunuzmu yok su olay haber bile degeri tasimiyo onlarin 3 gunde yasadigini millet omrunde yasayamiyo boyle seylerle mesgul etmeyin turkiyeyi ..butun fakirlere selam olsun canlarim benim..

 • Ugur Özdemir
  Ugur Özdemir 9 aylar önce +4

  sonuçta insAN EVLADİYDi HEPSİ ALLAH RAHMET EYLESİN HEPSİNE GENCECİK İNSANLAR Dİ MEKANLARİ CENNET OLSUN ...GONLU DE ZENGİNDİ BELKİ BİLEMEYİZ..

 • Tribün
  Tribün 9 aylar önce

  arkadaşım ne anlatıyorsun bilmiyorum ancak kendi gözlemlerimden şunu anlıyorum..motorları kanat altında olan uçaklar daha az sallanıyor daha az kaza yapıyor gibi geliyor bana...ancak bu düşen uçak gibi motorları kanat altında olmayan kuyruk hizasında olan uçaklar daha kazaya yatkın gibi geliyor bana..sanki aerodinamik olarak bu motorları uçağın üst tarafında kuyruk hizasında olan uçakların kaza oranı daha yüksek bir ihtimalmiş gibi geliyor bana...doğrudur yanlıştır bilemem ama bu kendi görüşüm..

  • Tribün
   Tribün 9 aylar önce

   pervaneli uçakların daha güvenli olduğu hususunda size katılıyorum.pervane sayısı birden fazla ise motor arızasında diğer motorlarla da idare edebildiğini hele ki tüm motorlar sussa bile planör gibi inme şansını da düşünürsek pervaneliler daha güvenli gibi görülüyor...zaten jetlerin hız dışında bir artısı yok gibi..

  • Serdar Oktay
   Serdar Oktay 9 aylar önce +1

   Jüpiter den koşarak gelen kişi mantıklı geliyor hele ki jet motoru olmayan pırpır uçakların daha güvenli olduğunu düşünürsek

 • elif taşçı
  elif taşçı 9 aylar önce

  tam çok ilgili olarak dinliyordum ki helyum çok yanıcı dediğiniz yerde koptum . helyum yangın söndürücü olarak bile kullanılacak kadar zararsız bir gazdır. merdiven altında doldurulanlar hidrojendir ve yanıcıdır ama asla Helyum değil:

 • Uçak
  Uçak 9 aylar önce

  Pilotajla ilgili değilse büyük ihtimal motor yangını.

 • endrit gjergjizi
  endrit gjergjizi 9 aylar önce

  Ne kadar sacma sapan mesajar
  Var ya yok zeginlerde olsun biraz orda hamilelerde var cok iğrenc siniz

 • Giray Tezel
  Giray Tezel 9 aylar önce +1

  bu kadar atılmaz ya!

 • Par vaz
  Par vaz 9 aylar önce

  IRANDAN :
  gözyaşı , keder , ağlamak Ve üzgünüm ...
  Ebeveynlere , Tanrı sabır versin .
  başsağlığı .
  Affetme ve Tanrı'nın affı Hepsi için

  • pro bahri
   pro bahri 9 aylar önce

   Par vaz insallah amin

 • Yıldıray Öztürk
  Yıldıray Öztürk 9 aylar önce

  Şişik halde 100 lt helyum 10 dolar. Yani bir balonluk helyum 1 doları geçmez.

 • Kedi Velisi
  Kedi Velisi 9 aylar önce

  Kardesinin instagram hesabina girip baktiniz mi? Bi iran sayfasi siyasi ve takipcisi bol. Gencecik guzeller guzeli kiz kardesin bizim topraklarimizin ustunde geberdi arkadaslariyla atalarimiz derki en iyi turk ölü turktur derler diye yazmis iran oldugu icin bozuk bir sekilde ama net bu yani yorumu. Simdi kizin instasi kapatildi kardeside gizlemis hesabini. Babasida irana ucmus

  • nazdi saqqi
   nazdi saqqi 9 aylar önce

   Kedi Velisi kizim iran oldu olali buze azeri turklerine kan kusuyor.gel gorki got oynatmaga vermeye cocuk aldirib tekrar kizlik zarini tikdirmeye turkiyeye gelirler.azerbaycana kac fars fahisesi gelib cocuk aldirib bakire yapib gitdi.toxumlari fahiselikle yigrulmus

  • pro bahri
   pro bahri 9 aylar önce

   Kedi Velisi bu yazin tam bir fitne kokusu yayiyo bos bosuna ugrasma

  • Tosun Pasha
   Tosun Pasha 9 aylar önce

   Neden aynı yazıyı kopyala yapıştır yapıyorsun ruh hastamısın sen amk. Anladık ne anlamalıyız buradan şimdi ?

 • kiwi660
  kiwi660 9 aylar önce +15

  bekarlığa veda partisi için özel jetleriyle arap emirliklerine gitmiş hanımefendiler. Lükse bak cebine koyim. Dönüşte de uçakları düşüp ölmüşler. Gebersinler. Fakir ölünce sıkıntı yok ölür onlar nasıl olsa fakir ama holding sahibinin kızı ölünce ooooooo üüüüüüü ööööööö

  • Selim Acar
   Selim Acar 9 aylar önce

   Evren Katırıcoğlu Sen ne içtin?

  • Evren Katırıcoğlu
   Evren Katırıcoğlu 9 aylar önce

   Selim Acar 8 veya

  • Evren Katırıcoğlu
   Evren Katırıcoğlu 9 aylar önce

   Selim Acar bir şey olmaz yani ben sana bir de böyle bir durum ortaya çıkan bağlantı parçaları

  • Evren Katırıcoğlu
   Evren Katırıcoğlu 9 aylar önce

   number97 bu arada sen ne zaman düşüşe bir tanem anladım ama

  • Selim Acar
   Selim Acar 9 aylar önce

   toprak özkan Ne ezikliği ne kardeşim? Sen anlayamazsın. Ben biliyorum onun duygularını. O kadar fakir fukara insanlar varken, bu gibi şımarık kodamanlar bekarlığa veda için özel jetle birkaç bin km uçup lüks yerlerde paraları savuruyorlar. Bunların iş yerlerinde kimbilir kaç kişi karın tokluğuna çalışıyor asgari ücretle. Sanki çok önemliydi de bekarlığa veda. Zaten ne bekarlar ne de bakire. Neyin vedası bu? Sikim sokum Amerikan kültürü. Bencil olmayan insanları düşünen iyi kalpli bir insan kendi ülkesinde ve hatta dünyada milyonlarca fakir insan varken ebesinin amında bekarlığa veda ediyorum diye bu kadar para savurmaz. Arkadaşın kızdığı şey bu ve sonuna kadar da haklı.

 • GOKHAN TAYLAN
  GOKHAN TAYLAN 9 aylar önce

  560 küsür olasılıktan sadece 4ü buydu kara kutu sırrı çözecektir

 • Faruk Demir
  Faruk Demir 9 aylar önce

  Helyum gazının faydaları !!!!!!!

 • KORGAME ZONE
  KORGAME ZONE 9 aylar önce

  Abi bence iran uçağı vurdu,benim görüşüm bu

  • Kedi Velisi
   Kedi Velisi 9 aylar önce

   Kardesinin instagram hesabina girip baktiniz mi? Bi iran sayfasi siyasi ve takipcisi bol. Gencecik guzeller guzeli kiz kardesin bizim topraklarimizin ustunde geberdi arkadaslariyla atalarimiz derki en iyi turk ölü turktur derler diye yazmis iran oldugu icin bozuk bir sekilde ama net bu yani yorumu. Simdi kizin instasi kapatildi kardeside gizlemis hesabini. Babasida irana ucmus

 • KORGAME ZONE
  KORGAME ZONE 9 aylar önce

  Abi uçağa ait son radar görüntülerine ulaşabilir misiniz

 • satisfaction
  satisfaction 9 aylar önce +3

  rusyada dusen ucak,iranda dusen ucak simdi de bizim ucagımız..eyy amerika yatacak yerin yok senin.

  • Kedi Velisi
   Kedi Velisi 9 aylar önce

   gkhn k61 Kardesinin instagram hesabina girip baktiniz mi? Bi iran sayfasi siyasi ve takipcisi bol. Gencecik guzeller guzeli kiz kardesin bizim topraklarimizin ustunde geberdi arkadaslariyla atalarimiz derki en iyi turk ölü turktur derler diye yazmis iran oldugu icin bozuk bir sekilde ama net bu yani yorumu. Simdi kizin instasi kapatildi kardeside gizlemis hesabini. Babasida irana ucmus

 • Ersel Taştemur
  Ersel Taştemur 9 aylar önce +2

  Stall ve perdövites aynı şey mi oluyor mantık olarak ??

 • EL_PATRON_34
  EL_PATRON_34 9 aylar önce +7

  Vay be ne minayamis her yerde mina mina ulan insan bir kere de pilotlara allah rahmet eylesin der sana demiyorum videoyu yapan arkadas medyaya söylüyorum

 • al bayrak
  al bayrak 9 aylar önce

  Allah rahmet eylesin yanarak olmek cok feci

 • NƏRGİZ HƏSƏNOVA
  NƏRGİZ HƏSƏNOVA 9 aylar önce

  ALLAH REHMET ELESİN YAKINLARINA DA SABIR VERSİN ÇOK UZULDUM ĞENCECİK PIRIL PIRIL KIZLAR YAZIK OLMUŞ

 • Bahadir Evler
  Bahadir Evler 9 aylar önce +2

  Damat adayını alıp bi güzel sorgulayın .

 • Okay Yuksel
  Okay Yuksel 9 aylar önce +18

  Fakirler Zenginlerle baş sağlığı diliyor Suriye'de binlerce çocuk ölüyor çıt yok ne iş!

  • kalp agrisi
   kalp agrisi 2 aylar önce

   yeterince bakılıyor masallah surıyelıler bızden cok heryerde keyıflerıde yerınde karı kıza laf atıp herkesi rahatsız ediyorlar bıktık yakında onlar bombalıcak bizi bizden kurtulmak için acıtasyonu bari suriyelilerden yapma

  • Kaan Özel
   Kaan Özel 9 aylar önce

   Üstlerine bomba yağdırılıp katledilen binlercesine her gün ayrı içimiz yanmaktadır.

  • Allah'ın Kulu
   Allah'ın Kulu 9 aylar önce +1

   Okay Yuksel Suriye'de ölenler milyoner çocukları değiller...

  • Ramazan Aslan
   Ramazan Aslan 9 aylar önce

   Okay Yuksel lan amk salagi bunlar bizim insanimiz ölenler türk allahtan rahmet dile yorum yapma

  • Hüseyin Özen
   Hüseyin Özen 9 aylar önce +1

   Azriel S. Collins ben senin amk

 • rezaa
  rezaa 9 aylar önce +1

  Allah rahmet eylesin.

 • Ayberk Öner
  Ayberk Öner 9 aylar önce +2

  Herseyi basardilar ama şu uçaklarda acil kurtuluş çıkış işlemini hayata geciremediler. İlk yapan firma köşeyi döner. İşte düğme ile kabinin ucaktan ayrilmasi ve paraşütlerini acarak yere saglam bir sekilde konmasi . Uçaklar düşüş durumuna geçtiğinde yolculuk vasfinda değil direkt tabut konumuna geçiyor...

  • Cihat
   Cihat 9 aylar önce

   Metehan Duman sadece örnek verdim fiyatları salladım, normal 20 milyon dolarlık iş jetide 100 milyon dolar olacak yine tercih edilmeyecek

  • Metehan Duman
   Metehan Duman 9 aylar önce

   Cihat yavaş gel kardeş 😄😄 b737 veya a320 tipi uçaklar ortalama o kadar zaten..

  • Cihat
   Cihat 9 aylar önce

   Ayberk Öner yapılması imkansıza yakın dediğin sistemin, yapılırsa 100 milyon dolarlık jetin fiyatı 500 milyon dolar olur yani kimse tercih etmez sadece devlet başkanları vs. alır

 • Cyrano De Bergerac
  Cyrano De Bergerac 9 aylar önce +13

  Çokta sikimdeydi niye geberdiler? Bütün zengin açgözlü züppe opurtunist riyakar içten pazarlıklı sahtekar piçler gebermeli ki dünya huzura kavuşsun! Şu an gebermelerinin anısına kendimce kutlama yapıyorum. Onlar nasıl parti için özel uçakla ta anasının öre kesesine gitmişler... o tarz bi kutlama OOOOOOOHHHH!!

  • Günay Aydınlı
   Günay Aydınlı 6 aylar önce

   Bu zengin takımı hiç fakiri fukarayı düşünürmü? Hiç kimseye sadaka verirmiydi acaba? Çalışanını düşünür adaletli bir paylaşım yaparmı? Onlar yapmazsa allah adaleti sağlar. Buda allahın adeleti bazı insanlar açlıktan ölürken bunlar zenginlikten hayatını kaybetti.

  • N C
   N C 9 aylar önce +1

   bu cocukga fakir diyenler hepiniz n jetiyle var herhalde ahhaha otobusle bincek paralari yok aq salaklari cok ise yaramak istiyosaniz gidin yasin okuyun burda ona buna sallayip duymayin

  • Hayrettin Ergen
   Hayrettin Ergen 9 aylar önce +2

   Ertuğrul Gülcan lan oglum sen nasil bir ruh hastasi orospu evladisin sen ne biliyosun ben fakirim zenginim amina kodumu cakali nedir lan bu kin pic! Niye insanlarin tanimadan mal mal yorumlar yapiosun !Kesin annen seni dogurmadi sicmis seni annen dogurmamis ! Hic mi utanmiyosun lan soylediklerinden insanlik adina! Kac yasindasinn sen? Burda showmu yapmaya calisiosun ne kadar zengin varsa sulaleni siksin senin ! Amina kodumu kara cahili ! Yaz yaz sana kufur etmekten yorulmaz insan !

  • nazdi saqqi
   nazdi saqqi 9 aylar önce

   Cyrano De Bergerac allah beynine vicdanina akil versin

  • Jack Reacher
   Jack Reacher 9 aylar önce

   İnsanların canını hiçe sayan fakir ve hastalıklı orospu çocukları yine dökülmüş yorumlara

 • okan oymak
  okan oymak 9 aylar önce

  ben artık ucağa binmicem

 • musa gürer
  musa gürer 9 aylar önce +14

  Benim hiç umrumda değil açıkcası o kadar proplem varki hep fakirlermi ölecek zengin kodamanlarda kaybedecek doğanın kanunu bu.

  • 1980derkaiser
   1980derkaiser 9 aylar önce

   Senin anan ancak OROSPULUK yaparak 4 kişilik ailesine bakabilir. Düşünce tarzını, inancını imanını sikeyim senin ASGARİ ÜCRETE MAHKUM ezik BABANIN evladı seni. Hadi şimdi git bu insanların ölümünü kutla , AGARİ ÜCRETLİ MAZLUM babana da selam söyle . AHAHAHAHAHAHA

  • 1980derkaiser
   1980derkaiser 9 aylar önce +1

   Sen de asgari ücretle çalışmak zorunda olan bir KÖLE olma ulan ibne. Ondan sonra da böyle başka insanların ölümüne sevinerek boşa hayat yaşarsınız. Asıl sizin geberip gitmeniz lazım ne faydanız var lan topluma. Ahahahahahaha

  • 1980derkaiser
   1980derkaiser 9 aylar önce +1

   Seni doğuran ananı sikeyim kevaşe çocuğu. Cebine 100 lira para girse diskoya bara gidip karı kızla eğlenmenin hayalini kurarsın. Sürün ulan amk fakir piçi. Ahahahahahahah

  • toprak özkan
   toprak özkan 9 aylar önce

   Allah sana akıl versin o zengin dediğin insanlar doğanın kanunu gereği zengin bir çok insanın evine ekmek götürmesine vesile oluyorlar zengin fakir ne farkeder kendi içinizdeki ezikliği sorgulayın nefretinizin tek sebebi ondan var bende Yok sende olsaydı o jet içinden inmezdin

  • Emre Güney
   Emre Güney 9 aylar önce

   number97 8 kadın yolcu var 👩 3 mürettebat (2 pilot 1 kabin memuru) toplamdaki kişi sayısı 11

 • ali sisman
  ali sisman 9 aylar önce

  içinde kimler olduğuna bakmak lazım. iş adamları genellikle suikaste uğrar . daha öncedende benzer örneklere rastladım. yüksek ihtimalle sabotaj olabilir

 • N Hesenova
  N Hesenova 9 aylar önce

  Yeni iranda samalyot düşmüştü 60 kişi öldü şi!mdide 11

  • Yıldıray Öztürk
   Yıldıray Öztürk 9 aylar önce

   N Hesenova Abla türkçesi var onun. Azeriler de gönül rahatlıyla kullanabilir yabancı değiller. Uçak diyoruz kısaca.

  • Kedi Velisi
   Kedi Velisi 9 aylar önce

   N Hesenova Kardesinin instagram hesabina girip baktiniz mi? Bi iran sayfasi siyasi ve takipcisi bol. Gencecik guzeller guzeli kiz kardesin bizim topraklarimizin ustunde geberdi arkadaslariyla atalarimiz derki en iyi turk ölü turktur derler diye yazmis iran oldugu icin bozuk bir sekilde ama net bu yani yorumu. Simdi kizin instasi kapatildi kardeside gizlemis hesabini. Babasida irana ucmus

 • denisk751
  denisk751 9 aylar önce

  Helium yanici degildir. Hidrojen ile karistirmisiniz.

 • Adolf Hitler
  Adolf Hitler 9 aylar önce +4

  Birleşik Arap Emirkleri Aşırı Türk Düşmanı Bir Ülkedir Onların Sabotajı

  • Kedi Velisi
   Kedi Velisi 9 aylar önce +1

   Kardesinin instagram hesabina girip baktiniz mi? Bi iran sayfasi siyasi ve takipcisi bol. Gencecik guzeller guzeli kiz kardesin bizim topraklarimizin ustunde geberdi arkadaslariyla atalarimiz derki en iyi turk ölü turktur derler diye yazmis iran oldugu icin bozuk bir sekilde ama net bu yani yorumu. Simdi kizin instasi kapatildi kardeside gizlemis hesabini. Babasida irana ucmus

 • Bilim ve Teknoloji
  Bilim ve Teknoloji 9 aylar önce

  Helyum yanici degildir.. O merdiven altinda uretilen hidrojen bu yorumunuzla size olan kaliteli bilgiyi sarstiniz..

 • Ali Çil
  Ali Çil 9 aylar önce

  Allah rahmet eylesin ölenlere çok üzücü

 • Gökhan Aksoylu
  Gökhan Aksoylu 9 aylar önce +7

  Yav adam ne güzel bilgilendirme amaçlı video çekmiş hala daha şikayet ediyorsunuz. Takibi bırakın ozaman kardeşim. Gidin enes baturu takip edin siz .

 • Emre Şahin
  Emre Şahin 9 aylar önce

  yaa nasıl bir acıdır nasıl bir kaderdir bu. allah ailelerine gani gani sabır versin..

 • Amerika’da Hayat
  Amerika’da Hayat 9 aylar önce +13

  Sayende bidaha ucaga binmicem!

  • Murat Elkilic
   Murat Elkilic 3 aylar önce

   Amerika’da Hayat ben 5 gun sonar ucaga binecem 😭😭😭😭😭😭 olursem diye cok korkuyom

  • BAY BORA
   BAY BORA 5 aylar önce

   Uçakların en güvenli ulaşım aracı olduğunu bilmeyen cahiller uçağa binmezler. Ucaklar gemiden, trenden bile çok çok daha güvenlidir.

  • Hakan Sofuoglu
   Hakan Sofuoglu 8 aylar önce +1

   Emrah UYSAL ozamn izlemeseydin aq

  • ati abi
   ati abi 9 aylar önce

   Miray Tekcan 10 bin km'yi 2 günde geliyorsa 8 saat uyku 2 saat yemek ihtiyaç molası kalan 14 saat sürse saatte 350 km hız yapması lazım. Senin annen de mi pilot ?

  • Doğukan Özgül
   Doğukan Özgül 9 aylar önce +3

   Durum ne kadar acı olsada şunu belirtmek isterim, bir uçak düştüğünde emin ol senin bindiğin uçak daha güvenli oluyor çünkü karakutu sayesinde kayda değer hatalar gerçi her hata kayda değer meydana çıkıyor ve eğer pilotaj değilde teknik sıkıntı varsa önlem alınıp daha güvenli hale getiriliyor. Bununla ilgili bi örnek vermek istiyorum modelini hatırlamadığım bir uçakta yangın çıkıyor ve uçak düşüyor kayıtlar incelenip karakutuya bakıldığında uçağın yakıt tankına değip şase yapan bir kablo yüzünden yangın çıktığı ortaya çıkıyor ve o modelin bir üst modelinde yada aynı modelde yakıt tankı daha güvenli bir yere ve kablolardan uzak bir yere taşıyorlar buda lafın gelişi senin bindiğin uçaksa eğer bir önceki acı haberden ve kayıpların sebebi olan hatanın giderildiği uçaktır, evet daha bir çok hata var gönüller isterki bir daha böyle haber almayalım ama bu haberler geldiğinde bilki (teknik hata ise) senin bindiğin uçak daha güvenli. Iyi geceler.

 • BlackTearsArtz
  BlackTearsArtz 9 aylar önce +3

  Gececi tayfa ses ver

  • musa gürer
   musa gürer 9 aylar önce

   BlackTearsArtz ne yapcan arkadaş

 • Seyit O. Güney
  Seyit O. Güney 9 aylar önce

 • MUSTAFA ÖZEL
  MUSTAFA ÖZEL 9 aylar önce

  Helyum yanıcı degildir.

  • kokpitaero
   kokpitaero  9 aylar önce +2

   Merdivenaltı üretime dikkat...

 • Ocean Sound
  Ocean Sound 9 aylar önce +9

  Helyum olayı acayip mantıklı geldi.Özellikle merdivenaltı olayı.. Havacılık gündemi için hızlısınız

  • Sam Sammy
   Sam Sammy 9 aylar önce +1

   bu yaştaki bir adam (yani temel kimya derslerini almış biri) helyum yanıcı gaz dediği zaman izleyen insanlar böyle öğrenecek. ondan rahatsız olmuştur.

  • OSMANLI 1453
   OSMANLI 1453 9 aylar önce +1

   elif taşçı herşeyin merdiven altina inanıyon da helyuma niye.inanmiyon 😂
   Gözünü para ve hırs bürümüş insanlar herşeyi yapar
   Adam.sucuk üretip satıyor ama içinde et yok 😂

  • elif taşçı
   elif taşçı 9 aylar önce +3

   o zaman adına Helyum demeyecek...helyum un merdiven altı diye bir şeyi olmaz...helyumsa eğer gaz her durumda yanıcı parlayıcı asla değildir

  • OSMANLI 1453
   OSMANLI 1453 9 aylar önce +1

   nORMAL HELYUM KONSAYDI balon sadece patlardı yanı alev almazdı. ancak merdıvenaltı helyum denılen gaz yanıcı bır maddedır

  • Ocean Sound
   Ocean Sound 9 aylar önce +2

   MUSTAFA ÖZDEMİR Merdivenaltı üretime dikkat çekmiş ! !

 • ahmet izmir
  ahmet izmir 9 aylar önce +5

  Allah rahmet etsin. İnsan olmalarının yanında, hepsinin de başarılı ve güçlü birer kadın olması sebebi ile bu kayıplar çok üzücü.

  • ahmet izmir
   ahmet izmir 9 aylar önce

   Kedi Velisi ; Kimin kardeşi, kimin babası, kim kimin sayfasına ne yazmış, anlamadım?

  • Kedi Velisi
   Kedi Velisi 9 aylar önce +1

   ahmet izmir babalari sayesinde guclu. Dogrudur . Basari da parayla dogru orantilidir
   Olay sabotaj gibi
   Kardesinin instagram hesabina girip baktiniz mi? Bi iran sayfasi siyasi ve takipcisi bol. Gencecik guzeller guzeli kiz kardesin bizim topraklarimizin ustunde geberdi arkadaslariyla atalarimiz derki en iyi turk ölü turktur derler diye yazmis iran oldugu icin bozuk bir sekilde ama net bu yani yorumu. Simdi kizin instasi kapatildi kardeside gizlemis hesabini. Babasida irana ucmus

 • Mert Güneş
  Mert Güneş 9 aylar önce +16

  Helyum yanıcı değildir hidrojen yanıcıdir balonlarda hidrojen olabilir görgü tanıkları uçak yanarak düştü demişler zaten

  • hainkostof
   hainkostof 9 aylar önce +1

   Elif Kilit motorların kaldıramama ihtimali yok. 36 bin feet te hiçbir kuş bulamazsın ayrıca.

  • hakan737
   hakan737 9 aylar önce +1

   Öncelikle kazada hayatlarını kaybeden herkese rahmet ailelerine sabır diliyorum.
   Motorun kaldıramayıp yanması gibi bir durum bugüne kadar bildiğim kadarıyla yaşanmadı ancak motorda bir arıza nedeniyle yangın çıkması muhtemeldir. Çoğunlukla bu durum önceden kendini belli ettiği için motor kapatılır. Uçak tek motorla uçuşuna devam eder, gerekli gördüldüğü takdirde acil iniş yapar. Her arıza yangın çıkaracak anlamına gelmez. Uçağın ağırlığına ve hava şartlarına bağlı olarak 38bin feet irtifada tutunamaması, takat kaybına uğraması da bir ihtimaldir. Motorda yangın çıkması söndürülemeyecek anlamına gelmiyor zira bunun için motor içinde yerleştirilmiş söndürme sistemleri de önlem olarak var.
   Özel jetlerin için tahmin edildiği kadr büyük değildir. CL600'de keza böyledir. Koltuk kapasitesi 14 kişiye kadar yazsa da kabin tasarımı tercihine göre sayı düşebilir. Bu şartlarda kabinin için bir de balonlarla dolu olması pek mümkün olmayabilir. Birkaç tane belki evet. Balon gibi şeylerin uçağa alınmasına genellikle müsaade edilmez çünkü değil helyum, hava bile olsa kabin basıncı nedeniyle patlama (yanma değil) ihtimali vardır. Patlamadan kasıt evinizdeki uçan balonun patlaması gibidir yani bunun uçaktan çok kulağa zararı vardır. Helyum yanıcı bir gaz değildir. Uçağın tüm iç malzemesi yanmaz yada yanması geciktirilmiş malzemelerden yapılmıştır. (yolcu uçakları dahil) Kabin içindeki bir yangının uçağı düşürmesi için uzun süreli olması, uçağa ve uçak donanımına fiziksel zarar verecek tahribata yol açması gereklidir. Ki bu da eldeki bilgilere bakılırsa mümkün görünmüyor.
   Tüm bunların cevabını FDR ve CVR kayıtları ortaya koyacağı için yazılan, söylenen herşey varsayımlardan ibaret.
   Uçak yeni nesil sayılabileceğinden FDR ve CVR verileri digital yani bir tür chip üzerine kaydediliyor. Bu sayede eskisine göre çok daha fazla veri ve uzun süreli kayıt tutulabiliyor. Kara kutuların incelenmesi havacılık hukukuna göre belirlendiğinden, uçağın yapımcısı, olayın geçtiği ülke ve uçağın kayıtlı olduğu ülkenin havacılık otoriteleri (sivil havacılıktan sorumlu resmi kurumu hangisi ise) başta olmak üzere gerekli görüldüğü takdirde ve/veya hukuki prosedüre göre diğer uçak sahibi şirket/kişi, kurum veya kuruluşlarda bu incelemeye dahil edilir. Eski veya yeni nesil kayıt cihazlarında kaza sonrası cihazlardaki hasar içlerindeki kayıtlara (bant, metal bant, hafıza unitesi ) ulaşmayı mümkün kılıyorsa, FDR ve VCR'ın çözümlenmesi çok uzun süren bir işlem değildir. Ancak analiz süresi yapımcı şirket ve ilgili ülke otoritesinin belirlediği kaza kırım ekiplerinin (komisyonlarının) çalışmasına bağlıdır. Hukuki olarak uçağın tüm uçuşu ile ilgili olan ülke ve kurumları bağlayıcı niteliktedir. Raporların açıklanması yine hukuki sürecin bağlayıcılığı ile ilgili ülkelerin bu raporları yayınlanam politikasına göre değişir. Ülkemizde raporların açıklanması çok uzun bir bürokrasiye gerek duyduğu için bu tip raporların yayınlanması geçmişte de yaşanan kazalar göz önüne alındığında ayları veya yılları bulabilir, sadece ilgili kurum veya kişiler arasında paylaşılırken kamu ile hiç paylaşılmayabilir.

  • Teknolojik İnsan
   Teknolojik İnsan 9 aylar önce +1

   Helyum, kararli bir soygaz. Yanici olan hidrojen. Ufak bir bilgi yanlisi olmus sanirim

  • Elif Kilit
   Elif Kilit 9 aylar önce

   olsun fark etmez çok teşekkür ederim.

  • ati abi
   ati abi 9 aylar önce +1

   Ben de uzman değilim, uçak kazalarıyla ilgili birçok belgesel izledim. Sadece kaza hakkında bildiğimiz ipuçlarından neler olabileceği hakkında mantığa uygun sebepleri bulmaya çalışıyordum, sizin gibi.

 • ritmomotor
  ritmomotor 9 aylar önce +7

  Daha kaza olali bir kac saat olmus, bundan youtube uzerinden pirim yapma , Neden dustu diye soru isareti yapip Sark kurnazligi yapip iTelevole kafasi ile zliyici cekmek neyin kafasidir. ? Olaya , vefat edenlere, Ailelerine biraz saygi gosterin en azindan karakutunun aciklanmasini bekleyin. Ayiptir bu yaptiginiz.

  • Leyla Bakan
   Leyla Bakan 9 aylar önce

   benim gayet merak ettigim bir konuya aciklik getirmis. her seyi elestirmeden duramazsiniz.

  • Enes Yildirim
   Enes Yildirim 9 aylar önce

   ritmomotor Alkış! diyorum ben ne diyorum siz ne diyorsunuz? Ben nereden örnek veriyorum siz testin ismini söylüyorsunuz.Bravo Bravooo! ...Bakış açınızla beraber gidebilirsiniz bu sayfadan.

  • Metehan Duman
   Metehan Duman 9 aylar önce +1

   ritmomotor senin ben zihniyetini sikiyim arkadaş... Kimse sana zorla izletmiyor, sen tıkladın sen açtın. Beğenmiyorsan dislike'a bas siktir git... Bu ülkede neler üstüne prim yapılıyor, ne kadar çok ayıp var. Bu vidyo için böyle bi fikir ortaya atman bile aptallık-bağnazlık. Allah islah etsin

  • Metehan Duman
   Metehan Duman 9 aylar önce +1

   kokpitaero ağzı olan konuşuyor, boşverin. Gayet mantıklı teoriler sunmuşsunuz elinize sağlık 👍👏

  • ritmomotor
   ritmomotor 9 aylar önce +1

   Yazilan yorumlardan ve verilen orneklerden zaten kimin ne seviyede oldugu belli. Dussem dussem sizin seviyenize duserim ancak. Recep ivedik te sahne diye ornek verdiginiz resim gostermenin adi Rorschach testi dir , hastadaki kisilik bozuklugunu tanimlada kullanilir. Burada konu Click bait baslik atmak. Gundemden nemalanmak. Daha resmi hic bir kaynak tan net bir aciklama gelmeden ortamdan faydalanmak adina Yemleme usulu ile atilmis bir basliktan ve icinde haber degeri olmayan bir konudan ote degil. Ne verdiginiz ornek konu ile alakali nede yaptiginiz yorumlar. Ayrica 20 senelik emeklerinin gelecegi nokta bu ise , yazik der gecerim .Sizede iyi nemalanmalar dilerim. Avukatligina soyundugunuz konuya once bir calisin bir dahakine. Koru korune sirf bana cevap yetistirme ugruna degerli zamanizi biraz egitime harcayin.

 • DeepFace
  DeepFace 9 aylar önce +18

  Allah rahmet eylesin bütün hayatını kaybedenlere